Keramický kabát pro váš dům

9.12.2008 Redakce

Keramické obklady a dlažby jsou jedním z nejčastějších stavebních materiálů, se kterým se v exteriéru pracuje. Prakticky jedinou omezující podmínkou pro použití keramiky v exteriéru je její mrazuvzdornost. Znáte i další vlastnosti, které by měl tento materiál v exteriéru splňovat?

Mrazuvzdornost úzce souvisí s velmi nízkou nasákavostí. Tou se vyznačují pouze slinuté keramické materiály v neglazovaném nebo s omezením v glazovaném provedení. Pokud se rozhodnete pro glazovanou variantu, nabízí se větší možnosti architektonického ztvárnění díky barevnosti, nabídce designu, formátu keramiky. Další výběr keramiky závisí na naší představě nebo invenci architekta.

Jaký keramický obklad vybrat na fasádu?

Keramické obklady díky svým přednostem mohou tvořit i celoplošné fasády. Mezi jejich přednosti patří odolnost proti nepříznivým povětrnostním vlivům, stálost barev a nadčasový vzhled. U velkých formátů také atraktivní design. Montované fasádní obklady také výrazně přispívají ke zlepšení tepelné ochrany budov. Ale víte, jaký keramický obklad na fasádu vybrat? A jaké výrobky lze označit jako mrazuvzdorné?

Mrazuvzdornost je když...

Mrazuvzdornost je schopnost keramického výrobku vydržet za daných podmínek určený počet cyklů zmrazování a rozmrazování bez následného vzniku závad na glazuře nebo v celé tloušťce výrobku. Je-li keramický obklad instalován venku, je vždy vystaven působení mrazu a vody. Ta vniká do pórů a poté v nich zmrzne. Když voda přechází z kapalného do pevného stavu, dochází k nárůstu objemu, v pórech vznikne mechanické namáhání, které může způsobit prasknutí materiálu. Účinek mrazu se může projevit též odpadnutím materiálu. Čím větší je počet a velikost pórů, tím více vody může materiál nasáknout a tím menší je odolnost proti působení mrazu. Nižší nasákavost je předpokladem větší odolnosti proti vlivu mrazu. Mrazuvzdornost lze deklarovat u keramických obkladových prvků s nasákavostí do tří procent.

„Kartony s takovými obklady jsou označeny nápisy: mrazuvzdorné, frost resistant. Mrazuvzdorné glazované keramické obklady s nasákavostí do tří procent a mrazuvzdorné glazované a neglazované slinuté keramické výrobky s nasákavostí menší než půl procenta zůstanou neporušeny i při nižších teplotách než -30 stupňů a při více než sto zmrazovacích cyklech,“ vysvětluje Miroslav Diviš, vedoucí zákaznického servisu značky RAKO.

Lepené fasády

Při volbě keramických obkladů na fasády je potom nutné vybírat materiál také podle uchycení materiálu k obvodové zdi. Z tohoto hledisky se rozlišují dva typy : fasády lepené a zavěšené.

Lepení neboli kontaktní fasády musí respektovat řešení odvodu kondenzované a odpařené vodní páry v konstrukci pláště budovy. Z výpočtů a požadavků na keramiku se určí optimální velikost obkladových prvků i velikost spár tak, aby bylo zajištěno „dýchání“ budovy. Pláště budov jsou vždy působením počasí a slunečního záření tepelně mimořádně namáhány. Použitím barevných a tmavých odstínů se toto namáhání ještě zvyšuje. Proto bývá velmi často nezbytné pod keramiku umístit takzvanou ventilační fólii, která zlepšuje difuzi vodní páry a snaží se tepelnou zátěž částečně eliminovat. Podceněním dilatačních spár, ať již výpočtem nebo nesprávným provedením v praxi, může na obklady zapůsobit mráz nebo déšť, vytvořit trhlinu, do které proniká voda a ničí celou fasádu. „U lepení obkladů na fasádách je nutné použít kvalitní pružné mrazuvzdorné polymer-cementové lepidlo nebo polymerní tmely a lepidla renomovaných výrobců. Je nutno dodržovat návody výrobců, zejména způsob a dobu zpracování. Jinak se vystavujeme nebezpečnému opadávání keramiky,“ varuje Miroslav Diviš.

Závěsné fasády

Odvětrávané (neboli zavěšené keramické fasády nabízejí několik výhod. Tento systém umožňuje současné zateplení fasády. Použitím vhodné tepelné izolace odolné vodě v konstrukci zavěšené fasády lze minimalizovat tepelné ztráty budovy. Rovněž ochraňuje obvodovou konstrukci před atmosférickými vlivy, má vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům, neboť ji tvoří hliníková konstrukce a mrazuvzdorný chemicky odolný obklad a dlouhou životnost. Tento typ fasády také eliminuje křivosti podkladních ploch, což někdy bývá u kontaktního systému velkým oříškem. Neposlední výhodou zavěšených systémů je časová flexibilita práce. Montážní firma může řešit konstrukci v zimě a v přechodových obdobích, kdy není možné kvůli nízkým teplotám pracovat s lepidly a tmely. Systém keramických montovaných fasád umožňuje provětrávání fasády prouděním vzduchu, díky nosné konstrukci odsazené od obvodového zdiva do vzdálenosti minimálně pět centimetrů.

Čtěte také:

Systémy jsou nabízeny ve dvou typech: systém viditelného uchycení obkladu je ukotven pomocí prvku ve tvaru písmene T. Druhou možností je neviditelné uchycení obkladu, který je kotvený na rubové straně pomocí navrtaného šroubového spoje k nosné konstrukci systému. „S konkrétním výběrem jak vhodného materiálu, tak způsobu kotvení by měl poradit výrobce keramických obkladů, který je zpravidla schopný doporučit i vhodnou realizační firmu,“ dodává Miroslav Diviš.

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.