Jezírko na zahradě? To není problém.

1.5.2010 HOTO

Pokud chcete mít na zahradě jezírko, můžete ho vybudovat buď z fólie, nebo z hotového plastového výlisku.

Hotové plastové jezírko

V sortimentu výlisků najdete mnoho různých tvarů a velikostí z polyetylenu odolného proti UV záření. Mají vylisované základní zóny v různých tvarech. Některé z nich jsou velmi pevné, protože jsou zesíleny skleněnými vlákny.

Při nákupu zvažte, zda jsou prohlubně pro jednotlivé zóny dostatečně prostorné. Do prohlubně se musí vejít substrát i kořeny s částí rostliny. Okraje zón by měly být zvýšené, aby se substrát neodplavoval do jezírka. Dostatečná hloubka leknínové zóny se řídí podle zvoleného druhu leknínu.

Pamatujte na to, že do malého jezírka lze vysadit jen menší rostliny. Velkou nádrž si raději nechte dovézt od výrobce a usaďte ji s pomocí odborníků.

Postup krok za krokem

  1. Podle tvaru jezírka vykopejte jámu (na stranách a u dna přidejte asi 10 cm). Na dno nasypejte deseticentimetrovou vrstvu písku.

  2. Do jámy vsaďte plastovou nádrž a naplňte z jedné třetiny vodou. Vodováhou zkontrolujte, zda je nádrž uložena v rovině.

  3. Volný prostor kolem stěn vysypte pískem a důkladně zalijte vodou. Potom celou nádrž naplňte vodou.

  4. Malé jezírko z plastu, jehož okolí je upraveno valouny a osázením vhodnými rostlinami, vytvoří příjemné zákoutí v zahradě.

Fóliové jezírko

Nejvhodnějším obdobím pro vybudování fóliového jezírka je počátek léta. Za teplého počasí je fólie ohebnější a lépe se rozloží. Čerstvě osázené jezírko se až do zimy stabilizuje.

Síla fólie se řídí podle zátěže, které bude při napuštění vystavena. Platí tato zásada: fólie silná 0,5 a 0,8 mm stačí pro menší jezírka až do hloubky asi 75 cm. Pro všechna jezírka s hloubkou od 80 do 150 cm se standardně používá fólie o síle 1 mm. Do větších jezírek s hloubkou nad 150 centimetrů je nejvhodnější fólie o síle 1,5 milimetru.

Pro kterou variantu se rozhodnete, to závisí především na požadované rozloze jezírka. Do pěti čtverečních metrů dobře poslouží hotový výlisek. Prostor pro osázení uvnitř a vně nádrže stačí k vytvoření pěkného zahradního jezírka.

Fóliová jezírka umožňují osobitá řešení, která budou více přizpůsobena terénu v zahradě i požadavku majitele. Po zapuštění jezírka můžete hned vymodelovat břehy a nasypat substrát do zón pro rostliny. Potom nechte jezírko den usadit a teprve pak se pusťte do výsadby.

Dbejte na bezpečí dětí

Hladinu menšího jezírka můžete chránit silnějším drátěným pletivem nebo mříží. Pletivo se pokládá těsně nad vodu, mříž několik centimetrů pod hladinu a bezpečně se připevní na hluboko zapuštěné sloupky.

Nejvhodnější velikost oka u pletiva je okolo pěti centimetrů. Pletivo ponořené pod hladinu vody je nezřetelné a rostliny jím snadno prorůstají, jeho nevýhodou však je, že vylučuje zinek (těžký kov). Ten snižuje kvalitu vody a škodí živým organismům.

Větší vodní nádrže lze zabezpečit plotem. Ten by měl být nejméně 80 cm vysoký s malými oky, aby jej děti nemohly přelézat. Vstupní vrátka rovněž musí být vysoká a uzamykatelná.

Protože častou příčinou dětských úrazů při hrách u jezírka je uklouznutí nebo pád do vody či mezi kameny, zamezíte těmto nehodám širokým pruhem s drobnějším štěrkem a s dostatečně dlouhou a širokou zábranou podél vodní plochy v podobě husté pobřežní výsadby a širokých mělčin. Pro děti mladší než čtyři roky je nebezpečná i nepříliš hluboká vodní nádrž.

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.