Jak provonět byt? Vyzkoušejte novinky i babské rady

Také neradi pobýváte v místnosti, která nevoní a kde se díky počasí větrá jen krátce? Provoňte si byt. Máme pro vás tipy, jak na to. Každý byt se vyznačuje charakteristickou "domácí" vůní. Jak ji ozvláštnit? Pomohou vám vonné svíčky, katalytické a aromalampy, difuzéry, vonné sáčky a tyčinky.

Na odéru bytu se podepíší parfémy, které používáte, vůně i pachy po jídle, po koření, jež doma skladujete, zůstává tu cigaretový kouř, ale své stopy ve spektru vůní nechají také domácí mazlíčci apod. To vše ve výsledné směsi nemusí vždy působit příjemně. Dá se proto říci, že voňavý byt je byt uklizený. A když už mu chcete vtisknout speciální vůni, musíte sáhnout po bytových parfémech, vonných svíčkách, tyčinkách, esencích do aromalamp apod.

Na co si dát pozor 

Kromě různých osvěžovačů vzduchu, prodávaných v drogeriích ve formě sprejů, automatických rozprašovačů, gelových kuliček apod., můžete použít přírodní vůně, které nejen, že provoní byt, ale ovlivňují také naši psychiku. Uvolňují, nebo stimulují, působí proti stresu, bolení hlavy, ničí mikroby, pomáhají s usínáním nebo blahodárně působí třeba při rýmě.

Sůl vonná

Foto: Isifa/Thinkstock

Stačí byt uklidit, vyvětrat, a pak kouzlit s vybranými vůněmi. Ale všeho s mírou. Pokud chcete kvalitní a přírodní produkty, počítejte i s vyšší cenou. Při nákupu si všímejte složení výrobků: Jestliže obsahují například styren, formaldehyd, benzen, toluen, nebo xylen, nekupujte je, patří k tzv. karcinogenním látkám, které jsou zdraví škodlivé. U náplní do difuzérů a katalytických lamp hledejte ty bez obsahu benzenu. Kvalitní výrobky obvykle mají certifikáty (například REACH nebo I.F.R.A.)

Difuzéry

Foto: alamaison.cz

Co si do bytu můžete pořídit?

 1. Vonné svíčky. Na trhu jsou k dostání jak v klasickém provedení, tak v miskách nebo dózách. V mnoha velikostech, barvách a s různým aroma.
 2. Vonné vosky (rozpouštějí se v aromalampách). Pozor, bez přidání vody.
 3. Aroma lampy. Jsou oblíbené jako designové doplňky bytu. Do misky s vodou, pod kterou hoří svíčka, se kapou vonné oleje (5 - 7 kapek) podle vybrané vůně. Nebo si je namícháte sami. Platí pravidlo - míchat maximálně tři vůně, ale dvě bohatě postačí. Například vanilka - grep, skořice - citrusy apod. 
 4. Aroma difuzéry - nádobky s vonnou esencí, ve které jsou zasunuté dřevěné tyčinky (obvykle z bambusu). Esence se do nich nasákne, odpařuje se do bytu a voní v okolí difuzéru. Jsou vhodné do menších místností.
 5. Katalytické lampy - vůně se uvolňuje z esencí ze žhnoucího knotu. V poslední době získávají na oblibě. Nepatří k nejlevnějším, ale voní nejintenzivněji. Katalytická reakce se zahájí krátkým zapálením lampy a následným uhašením plamene. Pak již funguje sama bez hoření a vypouští do interiéru vůně, nikoliv škodliviny.
 6. Vonné tyčinky - vůně z čistě přírodních ingrediencí se uvolňuje žhnutím po zapálení.
 7. Aromatické sáčky (polštářky) se sušenými bylinkami a kořením.
 8. Potpourri. Vonné směsi bylin, plodů, kousků ovoce a květů, vložené do krabiček, na misky, do sáčků a pod. Když přestanou vonět, lze do nich přidat kapky aromaesencí, nebo vonných olejů.
 9. Vonné esence ve sprejích.

Potpourri

Foto: Isifa/Thinkstock

  

Babské rady: Za málo peněz hodně muziky

Doma zvládnete vytvořit tzv. potpourri. Jde o suché květy, drobné plody, okvětní plátky, listy, stonky, koření, šišky a další. Přidat můžete i kousíčky vonného dřeva. Pak se aranžují do otevřených dóz, na misky, do lahví apod. Jejich složky můžete také přibarvovat, třeba potravinovými barvivy. Barevné a voňavé kombinace jsou velmi působivé.

Čtěte také: Provoňte svůj domov! Je to snadné

Do misky se zimním potpourri použijte také šišky, ořechy a větvičky chvojí, citrusové plátky, svitky skořice, hvězdičky badyánu. Vůni zintenzivníte několika kapkami vonných esencí nebo olejů. Použijte vůni skořice, citrusů, nebo směsi tzv. zimních či vánočních vůní, jako jsou pečená jablka, vanilka s citrusy, zázvor, zelený mech, vůně jehličí apod. 

Jablíčka, citrusy a koření

 • Do pokoje zavěste plod citrusu, dekorativně ozdobený kořením - hřebíčkem. Dekorace jsou hezké na pohled a ve svém okolí jemně voní. Tuto výzdobu ale pravidelně kontrolujte, aby se nezačala kazit.

Jablíčka

Foto: Isifa/Thinkstock

 • Půvabnou zimní dekoraci vytvoříte také z hezky vybarvených jablíček, která ozdobíte badyánem nebo skořicí. Nakonec je posypejte nastrouhaným nebo jemně rozemletým  kokosem. Vůně je vhodná do kuchyní nebo obývacích pokojů. Pro efekt přidejte větvičku chvojí, ozdobenou umělým sněhem.
 • Voňavý svařák - provoňte byt tak, že dáte vařit do vody koření na svařené víno a přidáte citronovou nebo pomerančovou kůru. Horkou vodu v mističce pak můžete postavit třeba na radiátor, odkud se bude pomalu uvolňovat do bytu. (Pokud máte malé děti, s horkou vodou zacházejte opatrně!)
 • Podobně můžete svařit také hřebíček. Hřebíčková voda je lidem příjemná a navíc odpuzuje hmyz.
 • Na topení dejte tácek, nebo talířek a na něm sušte třeba kůru z citrusů. Esence se bude zahříváním pomalu uvolňovat do bytu (kůru ale nedávejte na sporák, aby se nepřipálila!)
 • Víte, že sůl pohlcuje pachy? Do mističky nebo raději plastové krabičky nasypte vonnou koupelovou sůl a vložte ji do botníku (tak, aby byla na očích a nevysypala se.Nebo ji dejte do sáčku z organzy. Zbavíte tak uzavřený prostor nepříjemného odéru. Stejně působí i mletá káva.
 • Vonné soli můžete sypat i do sklenek, do kterých vkládáte čajové svíčky. Jsou hezké na pohled a ještě voní. 

Bezpečí především

Nenechávejte zapálené svíčky nebo lampy bez dozoru a v dosahu dětí, nebo domácích mazlíčků. To platí i pro nádobky s horkou voňavou vodou, aromalampy a také pro difuzéry.

foto: Isifa/Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Originální a hravé budíky. Už nikdy nezaspíte!

Mořské akvárium: Jak ho založit a pečovat o něj?

Jak sušit prádlo v bytě? Nabízíme elegantní řešení

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.