Podlahový speciál: Materiály, (ne)výhody i ceny!

Stavíte dům nebo byt a netušíte, jakou podlahovou krytinu do interiéru zvolit? Nebo stojíte před výměnou podlahy a chcete, aby vám tentokrát vydržela pěkná déle než ta původní? Máme pro vás několik praktických tipů.

Přestože jsou všechny podlahové krytiny na trhu hezkou řádku let, lidé si jejich názvy a technologie stále pletou. Tak se na ně podívejme podrobněji. Nejprve pár obecných tipů. Protože podlaha v bytě zaujímá velkou pohledovou plochu, je jednou z dominant bytu, a tak jistě chcete, aby také ladila s vybavením interiéru. Jak si vybrat?

Požadavky na odolnost

Při výměně nebo pořizování nové podlahy budete určitě vždy požadovat, aby měla hezký vzhled a dobře se udržovala. Dalším zohledňovaným parametrem při výběru (u někoho tím prvotním) pak bude cena. Následuje životnost a užitné vlastnosti. I když se podlaha jako taková skládá z několika vrstev, co se materiálu a vzhledu týká, zajímá vás nejvíce ta poslední, tedy nášlapná vrstva.

Nároky na krytiny

Každý z nás má doma několik místností, a proto se i požadavky na podlahy budou různit. Do exponovaných místností, jako je chodba, hala nebo kuchyň, potřebujeme podlahy odolné proti oděru, zároveň bezpečné a snadno udržovatelné. Do obývacího a dětského pokoje nebo do ložnice chceme podlahy na pohled i dotyk "teplé" a samozřejmě takové, které se budou líbit vám i návštěvám.

Dětský pokoj 1

Laminát a koberecFoto: Sconto

Co to znamená?

Že si do výše uvedených místností pořídíte podlahy, které splňují dané požadavky, a vybírat při tom budete z nespočtu materiálů. Dovolíme si tvrdit, že poslední místo ve vašem výběru bude zaujímat podlaha studená - dlažba, kámen atd. Ty naopak zvolíte do koupelen, na toaletu a možná i do kuchyně (ovšem tady je zase neradi vidí ortopedi, protože nejsou pružné na došlap a při delší chůzi po nich bolí klouby a záda) - to kvůli specifickým podmínkám, jako je vlhkost atd.

Pojďme se blíže podívat na materiály, výhody i nevýhody jednotlivých materiálů!

Teplé a studené podlahy

Materiály podlah lze rozdělit na tři skupiny

 1. podlahy teplé - sem patří například dřevěné podlahy, korek a koberce
 2. podlahy středně teplé - PVC, linoleum, laminátové podlahy
 3. podlahy studené  - dlaždice, kámen, žula, lité podlahy

Linoleum a marmoleum

Většina lidí si pod slovem lino představuje PVC, což je velký omyl. V případě linolea jde o krytinu vyrobenou z čistě přírodních materiálů, obnovitelných zdrojů, jako jsou například juta, lněný olej, korek, dřevitá moučka, vápenec a pryskyřice. Linoleum se vyrábí již léta stejným způsobem, ale produkty mají mnohem větší barevnost a dnes mohou mít i strukturu. Patří sem Artoleum a Marmoleum, dnes nejžádanější značka linolea.

Marmoleum click

Marmoleum s pokládkou clickFoto: marmoleum-click.cz

Má klasický mramorový vzhled, tvořený dvěma až pěti barvami, které jsou míseny, aby vytvářely mramorovanou strukturu. Vyrábí se v šíři 2 metry a tloušťce 2, 2,5 a 3,2 mm. Co se pokládky týká, nedávnou novinkou jsou také díly Marmolea v podobě zacvakávacích  obdélníkových lamel a čtverců. Lamely i čtverce se v pravém slova smyslu spojují "zakliknutím", pokládka se provádí bez lepení.

Výhody:

 • Velmi vysoká odolnost  proti poškození
 • Při běžném domácím používání jde téměř o "věčnou" podlahu
 • Hygienické - je přirozeně antistatické, na jeho povrchu nedochází k množení bakterií, čímž je nejvhodnější podlahovinou pro lidi trpící alergiemi
 • Výborné tepelně izolační vlastnosti
 • Běžná údržba podlahy je snadná a rychlá při použití metody čištění za sucha třeba prachovým mopem, skvrny vlhkým hadrem nebo mopem, jednou za čas setřít a ošetřit výrobcem doporučeným prostředkem (například Forbo Monel) 

Nevýhody:

 • Vyšší pořizovací náklady

Cena:

Se pohybuje příbližně od 595 Kč výše (bez DPH), Marmoleum click cca okolo 995 Kč/m2 a Marmoleum click čtverec okolo 1150 Kč/m2 (bez DPH). (Nejběžnější cena pro domácnost je okolo 800 Kč/m2)

PVC krytina

Vyrábí se na bázi ropy, proto jde o plast. Materiál lze barevně upravit. Patří k levnějším podlahovým krytinám. Do domácností je vhodné PVC s minimální tloušťkou 1,35 mm a komfortnější tloušťkou 1,5 až 2 mm, což zaručí měkký došlap a tichou chůzi. PVC je cenově nenáročné (i když kvalitní tvrzené PVC stojí 600 Kč/m2), hodí se do předsíně, dříve se hojně používalo do dětského pokoje. Výhodná je i volba šířek role - může mít až čtyři metry, takže v místnosti vznikne minimum (nebo žádné) spojů. Prodává se také jako čtverce, které si můžete položit - stejně jako lino v roli - sami a nalepit je i na starou podlahu. Doporučuje se volit tzv. homogenní PVC krytinu - což znamená, že je vyrobena pouze z jedné vrstvy. Tento materiál je sice dražší, ale kvalitnější a extrémně odolný.

Výhody:

 • Nižší pořizovací cena
 • Snadná údržba
 • Jednoduchá pokládka
 • Dobré tepelně-izolační i zvukově-izolační vlastnosti

Nevýhody:

 • Kratší životnost měkčích produktů
 • Do PVC se používají změkčovadla (zdraví škodlivé ftaláty, které se mohou se z výrobků postupně uvolňovat), proto je důležité kupovat výrobky od renomovaných výrobců. Homogenní PVC je kvalitnější.

Cena:

Se pohybuje okolo u nejlevnější krytiny od 90 - 800 Kč/m2, čtverce o rozměru 30x30 cm stojí okolo 17 Kč/ks. Například nové extrémně odolné PVC  Gerlfor Hitex stojí okolo 600 Kč/m2.

Dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha je evergreen, který by si asi přál každý. Speciálně do rodinných domů možná jde o nejčastěji používanou podlahu a to jak pro její vzhled, tak i funkčnosti i odolnost. Na trhu jsou podlahoviny masivní i dýhované, s různým typem konstrukcí a způsoby kladení. Najdete jak klasické lepené, tak vlysové palubovky i plovoucí podlahy s nášlapnou vrstvou z masivu nebo dýhy. Ty jsou od výrobce předem povrchově upraveny.

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha s úpravou vysoký leskFoto: Kährs

Na čem záleží?

 • a) Na podkladu, tzn. na materiálu, který bude pod dřevěnou podlahou (beton, podlahové vytápění atd.)
 • b) Na podmínkách, tzn. kde bude dřevěná podlaha umístěná (kuchyň, WC, koupelna obývák, zádveří atd.)
 • c) Na vašem přání ohledně tloušťky resp. skladbě dřevěné podlahy, vzhledu a funkčnosti

Častou otázkou je, zda můžeme použít dřevěnou krytinu na podlahové vytápění. Ano, ale musíme zajistit, aby se teplota při zvyšování i při snižování tepla regulovala pomalu, protože dřevo se vlivem tepla v souvislosti s vlhkostí stahuje a roztahuje. Díky moderním regulačním systémům, které udržují teplotu povrchu podlah na hodnotě 27°C, to není problém. I když přirozenou vlastností dřeva je, že tepelně izoluje, tudíž prostup tepla z podlahového vytápění je o poznání složitější, a proto i energeticky náročnější.

Lidé ale touží po krásném přírodním materiálu i po komforním vytápění. Proto je ideální použití dvou či třívrstvých dřevěných podlah, které jsou skladbou ošetřeny proti kroucení atd. Tyto dvou a třívrstvé dřevěné podlahy pořídíte přibližně od 700-800 Kč/ m2. Bude-li podkladem beton, anhydrit atd. je výběr o poznání jednodušší. A záleží už jen na vaší představě i peněžence, jakou podlahu si vyberete.

Měkké, ale odolné!

Co se odolnosti týká, jak jsme již zmínili výše, přestože dřevo je měkký materiál a je náchylnější k poškrábání, poškození atd., tak technologie úprav dřevěných povrchů je na velmi vysoké úrovni. Zaručí tedy, že je odolnost těchto podlah srovnatelná s nepřírodními materiály a je velmi vysoká.

Popisovat zde jednotlivé způsoby pokládky dřevěných podlah, jejich skladbu a způsob využití by zabralo celý jeden článek.
Naše doporučení tedy zní: Navštivte při výběru více podlahových center, přečtěte si o výhodách i nevýhodách v mnoha diskusních fórech na internetu, poraďte se s někým, kdo má s dřevěnými podlahami zkušenost.

Výhody:

 • Skvělé izolační schopnosti
 • Antistatické - nezadržuje prach
 • Absorbuje i vydává vlhkost (živý materiál) 
 • Dlouhá životnost (u masivních podlah několikagenerační)
 • Možnost renovace

Nevýhody:

 • Méně odolné proti poškození
 • I po povrchové úpravě časem mění barvu
 • Náročnější na údržbu (suché vysávání, stírání vlhkým mopem, podle typu povrchové úpravy i leštění )
 • Vyšší pořizovací náklady

Cena:

Přibližně od 400 Kč do 3000/m2 Kč. (Podle typu podlahy a dřeviny i 7000 Kč/m2). Cenu ovlivňuje i provedení podlahy - prkno, vlysy, lamely a pod....

Laminátová podlaha

Laminátová podlahaFoto: brased.cz

Laminátové podlahy

Dnes nejpoužívanější podlahová krytina, která nabízí vzhled dřeva, keramických obkladů i kamene. Cena produktu stoupá s kvalitou. Laminátové podlahy jsou ve srovnání se dřevěnou krytinou chladnější, ale užitné vlastnosti kvalitních laminátových podlah splňují všechny požadavky kladené na hezkou a trvanlivou podlahu.

 1. Laminátové podlahy můžete mít v levnější verzi - jako přímý laminát (DPL). Tento typ je  levnější, ale také  méně odolný. Doporučuje se používat především do místností, kde budou vystaveny menšímu zatížení.  Podlaha se skládá se ze dvou vrstev. Vrchní vrstva o šířce cca 1 mm je vyrobena z několika vrstev papíru a pryskyřice. Pod ní se nachází dekorační tapeta s vyobrazením struktury dřeva, případně jiného typu povrchu.
 2. Vysokotlaký laminát (HLP) - je mnohem odolnější. Tvoří jej tři vrstvy. První vrstvou je melaminová pryskyřice s texturou dřeva, následuje vrstva s fototapetou, která je překryta silným filmem, jenž zvyšuje tvrdost a pevnost celé podlahy.

Laminát se poměrně snadno udržuje, vyžaduje suché čištění a stírání jen vlhkým hadrem nebo speciálním mopem na vlhké čištění podlah, který v obchodech najdete pod označením "pad", aby mezi lamely nezatekla voda. Pak mohou ve spoji bobtnat a také černat.

Výhody:

 • Vysoká odolnost
 • I po čase je stálobarevná
 • Nižší pořizovací  náklady
 • Snadná údržba
 • Vhodné pro podlahové vytápění

Nevýhody:

 • Středně chladný povrch
 • Nedokonalé protihlukové vlastnosti (se správnou podložkou se zlepší)
 • Obtížnější oprava poškozených míst
 • Nižší odolonost proti vodě

Cena:

Se pohybuje přibližně od 140 do 3000 Kč/m2.

Keramické podlahy a spol.

Maximálně praktické. Kromě dětského pokoje si ji můžete položit do všech místností, i do obývacího pokoje nebo ložnice. Tento typ podlah je neideálnější také pro podlahové vytápění, kámen a dlažba mají nízký tepelný odpor, tzn., že propouštějí teplo nejlépe ze všech podlahových materiálů! Módní a praktická je kombinace s jiným typem podlahové krytiny, nejužívanější je dřevěná nebo laminátová krytina.

Pietra

Keramická dlažbaFoto: rako.cz

Dlažba se dělí na keramickou a gresovou. Keramika má střep a vrchní glazovanou vrstvu, gres je slinutý (slinutá dlažba je keramický materiál složený ze živce a jílu, který je coloprobarvený a téměř bez jakýchkoliv pórů, obvykle neglazovaný produkt. Je tvrdší, odolnější a má asi desetkrát nižší nasákavost než běžné glazované obklady. 

Dobrá rada:

Nasákavý podklad můžete jednoduše odhalit následujícím postupem. Na podklad nalijte menší množství vody a pokud se voda neudrží na povrchu minimálně 5 minut, lze povrch označit za nasákavý.

Výhody:

 • Vysoká užitná hodnota
 • Nízké pořizovací náklady
 • Snadná údržba

Nevýhody:

 • Bez podlahového topení - chladný materiál

Cena:

Podle výrobce a prodejce se pohybuje přibližně od 150 do 1000 Kč/m2 (za luxusní výrobky i více).

Vinylová podlaha

Vinylová podlahaFoto: Profimrdia.cz

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou v současné době velmi oblíbené. V podstatě jde o tvrzené PVC podlahoviny. Vyrábějí se  jako plovoucí (skládané) a vinylové podlahy lepené k podkladu. Je to bezhlučná a teplá podlaha, která vyniká svou odolností vůči vodě, vlhku a poškození. Lze ji použít i na podlahové vytápění. Novinkou jsou vinylové podlahové dílce, které se spojují suchým zámkem. Čistíme zametáním a vysáváním, otíráme vlhkým hadrem nebo mopem.

Výhody:

 • Vysoká odolnost vůči oděru, vodě a vlhkosti
 • Jednoduchá a rychlá pokládka, jednoduchá údržba
 • Výborné tepelně-izolační a akustické vlastnosti
 • Široká paleta dekorů a barev, barevná stálost
 • Vhodné do místností pro alergiky a osoby s dýchacími problémy

Nevýhody:

 • Neprodávají se v rolích (tuhost) - pouze jako lamely a čtverce
 • Na povrchu nesmí zůstat déle ležet voda, aby nevnikla do spojů dílců

Cena:

Se po slevách pohybuje přibližně od 400 Kč/m2, ale může být i přes 1100 Kč.

Koberce, korek, aneb další typy podlah

K dalším typům podlahových krytin patří samozřejmě koberce, korek a lité podlahy, které si začínají i u nás hledat své místo na výsluní. Jejich výhodou je kompaktní plocha a lesklý povrch, která se ale dá upravit různými posypovými materiály. Po nanesení je možné podlahu používat už na druhý den. Co se korku týká, tato podlahová krytina má ze všech podlah nejlepší pružnost a schopnost tepelně izolovat. Je antistatická a hypoalergenní, což ji předurčuje k použití v dětském pokoji. Do moderních interiérů můžete mít i skleněnou podlahu.

Zlatá klasika: Plovoucí podlahy!

Plovoucí podlahy v současnosti patří k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Ale zákazníci si pletou význam a obvykle tímto názvem označují laminátové podlahy. Plovoucí podlaha přitom může být laminátová, ale stejně dobře dřevěná, nebo vinylová.

Proč plovoucí?

Plovoucí podlahy tvoří tzv. lamely. Pokládka plovoucích podlah neprobíhá lepením ani přitloukáním na podklad, jde o typ konstrukce, kde mezi podlahou a stěnou zůstává dilatační spára, zakrytá lištou. Tím se vytvoří prostor pro případné objemové změny materiálu podlahy při kolísání vlhkosti vzduchu v místnosti. Lamely tak na podkladu "plují". Odtud vzniklo označení plovoucí podlaha.

Laguna 3

Plovoucí podlahaFoto: quick-step.com

Výhody a nevýhody:

Tato podlaha se dobře udržuje, snadno renovuje a velmi poškozené lamely se dají vyměnit. Výrobci deklarují, že zachovalou plovoucí podlahu při stěhování můžete demontovat a použít jinde. Kvalitu podlahy vylepšují podložky pod lamelové podlahy. Pod ní musí být ještě fólie, která zabraňuje prostupování zbytkové vlhkosti z podkladu do podlahy. Řada podložek má ale fólii již integrovanou.

Podložky pod podlahy - aby se nám lépe chodilo:

Úkolem podložky je kromě jiného také tlumení kročejového hluku, který vzniká chůzí. A to jak ve vašem interiéru, tak ve vztahu k sousedům pod vámi. Trh nabízí nespočet druhů podložek, proto je dobré ujasnit si, jaký je charakter místnosti, v níž budete novou podlahu pokládat, a jaké případné problémy by měla podložka napomoci vyřešit. Stejně jako materiály podlah, jsou i podložky určené pro konkrétní více či méně zatížené místnosti obytných i veřejných interiérů. Rozdíly jsou v podložkách, určených pro byty a rodinné domy a pod.

Další typy podložek se používají pod krytiny na podlahovém vytápění a při jejich nákupu byste měli znát technickou dokumentaci. V ní by měly být uvedeny hodnoty tepelného odporu. Každá podložka, určená ke kombinaci s podlahovým vytápěním, musí být certifikovaná včetně tepelných odporů. Jednotlivými materiály pro krytiny podlah se zde budeme ještě zabývat.

zdroj a foto: Isifa/Thinkstock, Quick Step, marmoleum-click.cz, Rako, KPP, Kährs

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si domů nepustit špínu: Je to snadné

Kam s televizí v obýváku: Kde relaxovat? Inspirujte se

Dovolená všechno zhorší. Proč jsme po létě unavení?

 

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.