Umíte si koupit žárovku? Poradíme vám!

Umíte si koupit žárovku, nebo patříte k většině zákazníků, kteří  z obalu zdroje nepoznají, co určuje intenzitu a barvu světla, což jsou základní veličiny pro výběr vhodného osvětlení? Přitom jde o důležité parametry.

Dříve byl nákup žárovky poměrně jednoduchou záležitostí, protože stačilo vědět, zda máte ve svítidle velký (E27), nebo malý (E14) závit. Dnes existuje kromě těchto standardních závitů ještě celá řada patic a speciálních závitů. Co si do nového lustru nebo lampy můžete pořídit?

Standardní žárovky

Výroba 40W žárovek skončila v srpnu tohoto roku. Na trhu budou k dostání do vyprodání zásob. Přestože tyto zdroje postupně končí, žárovky jsou stále nejrozšířenějším zdrojem světla. Poskytují přirozené bílé světlo a rozsvítí se ihned, ale za to jsou největšími energetickými žrouty. Spotřebovanou energii totiž promění z 92 % na teplo a jen zbylých 8 % na světlo. Nevýhodou je rovněž jejich velmí nízká životnost. Vydrží svítit přibližně jen 1000 hodin.

Kompaktní úsporné zářivky

Jsou úspornější náhradou klasických žárovek. Nehodí se však do místností, kde svítíte jen krátce, jako je například komora nebo spíž. Naplno se rozzáří přibližně během 120 sekund. Dokáže však ušetrit až 80 % oproti klasické žárovce. Hodí se tedy do kuchyně, do obývacího a dětského pokoje a do lamp na čtení. 

Zářivka

Foto: Isifa/Thinkstock

Životnost klasické žárovky je přibližně 1000 hodin, kdežto úsporná žárovka vydrží od 6000 až 10 000 hodin provozu, což je približne 6 až 15 let. Její vyšší pořizovací cena se vám několikrát vrátí.

LED jsou nejúspornější a nejdražší

LED žárovky (LightEmittingDiode) mohou uspořit až 90 % elektrické energie oproti žárovkám standardním, přičemž jejich životnost je až 25 000 hodin. Je možné vybírat z většího množství tvarů (např. kapka, svíčka, standardní zaoblený tvar, spot) a závitů (E14, E27, GU10, GU5.3, G4). Tyto žárovky pak mohou být nejen součástí dekorativního osvětlení, ale umožňují rovněž stmívání. Teplota jejich světla je 2700 K.

Kelviny a lumeny - co to je a co označují

Kelviny označují spektrum barvy vyzařovaného světla. Například teplé bílé světlo produkované klasickou žárovkou se rovná 2700 Kelvinům.

Lumeny je označován důležitý údaj - světelný tok neboli intenzita vyzařovaného světla. Tento fakt je velice důležitý při výběrů správného náhradního úsporného světelného zdroje. Například klasická 60W žárovka se rovná LED zářivce o síle 806 lumenů. Bez znalosti této informace si spotřebitel může zakoupit nevhodnou či dokonce nevyhovující úspornou zářivku.

Barvy světla mohou být:

1.teplá bílá (označení na obalu 827)
2.studená bílá (označení na obalu 840)
3.studené denní světlo (označení na obalu 865)

Každý typ světla má jinou barvu (odborně teplotu chromatičnosti). Některé je oslnivě bílé, přechází až domodra. Další je do žluta až dočervena. Jak jsme zmínili výše, teplota se udává v Kelvinech (K), čím více Kelvinů, tím je světlo jasnější a bělejší (chladnější).

Lampa u křesla

Foto: ikea.cz

Kde se používají

Teplá bílá se pohybuje od 2700 do 3300 Kelvinů. Nažloutlé světlo je podobné světlu klasické žárovky. Doporučuje se pro použití jako hlavní světlo v obývacím pokoji, ložnici, dětském pokoji a všude tam, kde se máte cítit příjemně a kde odpočíváte.

Studená bílá se pohybuje v rozmezí od 5000 do 6000 Kelvinů.
Doporučené použití v kuchyni nad stolem a nad pracovní linkou, do koupelny, do pracovny, k psacím stolům ale i do míst s nedostatkem denního světla.

kuchyně - lampa u stolu

Foto: ikea.cz

V kuchyni je zapotřebí osvětlit ještě varnou a pracovní desku. K tomu je vhodné použít svítidlo, osazené lineární zářivkou, které bude poskytovat měkké rozptýlené světlo bez ostrých stínů.

Nad jídelní stůl potřebujete svítidlo s přímým rozložením světelného toku, umístěné tak vysoko, aby neoslňovalo stolovníky a nabylo v jejich zorném poli. Nad stolem musí být bílé světlo, aby neměnilo barvu pokrmů. Studená bílá je ideální také do čtecích koutků a k psacím stolům je vhodná lampa se zdrojem studené bílé. Ta se hodí pro práci jako takovou.

Vyznáte se v údajích na obalech?

  • třída energetické účinnosti - indikační písmeno (A nejúspornější, G nejméně úsporné)
  • světelný tok zdroje v lumenech (1500 lm )
  • střední doba životnosti (10000 hodin)
  • údaj 24W/ 827  - informuje o příkonu ve  wattech (24W),  8 podání barev Ra = 8 (standardní pro většinu zářivkových zdrojů), 27 = teplota chromatičnosti (přidáte 00), 2 700 K,
  • warm white - teplá bílá

Jak ušetřit

Po výměně zdroje za úspornější můžete ještě dále spořit. Omezujte zbytečné svícení v místnostech, kde nepobýváte (například chodba). Používejte správné zdroje v konkrétních svítidlech. Vsaďte na osvědčené značky - kvalitní zářivky mají delší životnost, dokonalejší podání barev i odolnost vůči častému zapínání a vypínání. Vyberte si vhodné stínidlo a pravidelně je zbavujte prachu.
 

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Pomozte chladničce chladit: Ušetříte za elektřinu 

Dvouletá jde do nemocnice: Nechte u ní mámu

Jak se žije v dřevostavbě, moderně a pohodlně

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.