Jak se nejlépe starat o vánoční hvězdu

Poinsettie, vánoční hvězda, patří k adventnímu období v mnoha domácnostech celého světa. Bohatá barevnost, která umí rozzářit šedivé zimní interiéry, není ale jediným důvodem její popularity. Podívejte se, jaké hvězdy mohou zářit ve vašich bytech.

Je velice oblíbenou vánoční rostlinou a se jen málokomu se povede, aby vydržela i do dalšího roku. Přestože tato krásná rostlina nepotřebuje příliš mnoho péče. Stačí pár jednoduchých triků a zůstane s vaší rodinou ještě dlouho v novém roce. Co musíte udělat, aby se jí u vás doma dobře dařilo?

Věnujte pozornost výběru rostliny

Výběr správné rostliny je zásadní krok k úspěchu. Žádná péče na světě vám nepomůže, nesplňuje-li poinsettie standardy té nejvyšší kvality již v obchodě. Proto byste měli tuto květinu pečlivě vybírat už tam.

  1. Nejlepší je taková, která není nijak viditelně poškozena, je hustě zelená a má pučící květy.
  2. Je důležité vědět, že květy nejsou ony barevné vrchní listy, ale malé pupeny v jejich středu.
  3. Také byste se měli podívat, kde mají vánoční hvězdu v květinářství. Nekupujte tu, která byla umístěna blízko vchodu, kde mohla být vystavena průvanu a závanům ledovému vzduchu zvenčí.
  4. Stejně tak byste měli zkontrolovat vlhkost půdy, abyste se přesvědčili, že rostlinka byla dostatečně zalévána. Po zakoupení si ji nechte v obchodě pečlivě zabalit a nenechávejte ji v zimním chladu příliš dlouho.

Správné umístění

I když je v mnoha jazycích známa jako vánoční hvězda, poinsettie ve skutečnosti vůbec nemá ráda chlad. Studený vzduch ji rychle ničí. Nejspokojenější je při pokojové teplotě mezi 15 až 22 stupni Celsia, ale zvládne i vyšší teploty. Dlouho si budete užívat barevnou krásu této rostliny když ji budete udržovat na světlém místě s trochou přímého slunce, ale ve větší vzdálenosti od topení.

Co vánoční hvězda nesnáší

Nelíbí se jí usazení do vody. Pokud ji budete zalévat příliš mnoho, může to vést až ke ztrátě barvy nebo k opadání listů.

  • Je daleko horší, zalévat tuto rostlinu příliš než málo.
  • I důkazy žízně, jako jsou zvadlé listy, mohou být snadno řešitelné trochou zálivky.
  • V období květu stačí rostlině trocha vody jednou za dva dny.
  • Abyste se vyhnuli skvrnám a hnědým okrajům listů, můžete do zálivky jednou měsíčně přidat jakékoli běžné hnojivo.

Tipy na vánoční pokojové rostliny najdete ZDE >> 

Zajímavostí je, že v posledních letech se informace o vánoční hvězdě k zákazníkům šíří i díky financím Evropské unie. A to v rámci akce Hvězdy pro Evropu, která je iniciativou evropských pěstitelů a producentů této rostliny.

Kampaň si klade za cíl poskytovat spotřebitelům informace o způsobu pěstování, péče i o možnostech použití v interiérech. Podpora v současné době probíhá v celkem 16 evropských zemích.

foto: HKK a starsforeurope.com

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Obchody zbrojí na Vánoce: Co vy na to?

Vánoce se nebezpečně blíží: Vybrali jsme dárky za vás

První tipy na vánoční dárky jsou tu!

--------------------------------------------------------------------------------

Jak se starat o pokojové rostliny?

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.