Sníh odkliďte kreativně: Ale pozor na zdraví!

Odklízení sněhu nemusí být jen pouhým úklidem. Se sněhovou frézou dostáváte do rukou vedle silného pomocníka v zimní péči o okolí domu i nástroj pro kreativní tvorbu. Musíte ale dbát i na bezpečnost práce.

Napadl u vás také nový sníh a vy nevíte, jak s ním naložit? Se sněhovou frézou získáte silného pomocníka na boj se sněhem. Ale můžete s jeho pomocí zkrášlit okolí domu nebo vytvořit dětem na zahradě ledové království. Jak? Udělejte jim třeba iglů.

Iglú jako pro Eskymáka

Po vlastním domě ze sněhu touží v zimě snad každé dítě. Chcete jim splnit sen?  Ke snadnému navršení dostatečného množství sněhu a k cestě za sněhovým příbytkem pomůže sněhová fréza. Stačí jen vhodně směřovat odklízený sníh na zvolené místo a po vytvoření sněhového kopce nechat sníh slehnout a umrznout.

Holčička ve sněhu

Foto: Briggs&Stratton

Pak nejlépe menší lopatkou vyhrabat a libovolně upravit vnitřní prostor jeskyně či "bunkru". Iglů bude složitější. Ze sněhu nejprve musíte vykrájet "tvárnice" a pak stavět. Pečlivě dohlížejte  na průběh stavby a přijde-li obleva, je lepší dílo ze zahrady nebo dvorku  včas odstranit, aby nedošlo k úrazu.

Ledový labyrint

Můžete část zahrady v zimě vyčlenit pouze zábavě dětí? Pak doporučujeme sněhovou frézou vytvořit soustavu cestiček či dokonce malý sněhový labyrint. S frézou proházejte úzké cestičky, z nichž některé mohou končit jako slepá ulička. Na konci může na děti čekat sněhová odměna v podobě sněhuláka či sněhové sochy.

Muž s frézou

Foto: Briggs&Stratton

Sněhové sochy

Nebaví vás stavět na zahradě nebo před domem obyčejného sněhuláka? Máte pravdu, toho má doma každý. Zkuste ze sněhu vytvořit sochy a sousoší, které zastíní svou originalitou tradičního sněhuláka. Vhodným nástrojem, který můžete k tvarování masy sněhu použít, je třeba sněhová pila. S ní dokážete navršený sníh dobře krájet a vykouzlit požadovaný tvar. Sněhová fréza vám opět pomůže k přesunu potřebného množství sněhu na určené místo.

Jak se vyhrabat ze závějí? Tipy na 12 pomocníků najdete ZDE >>

Pokud přinese zima nadprůměrné množství sněhu, a máte větší pozemek, můžete dětem postavit na zahradě bobovou dráhu. Rozhodnete-li se pro tuto kreativní variantu, pak většinu sněhu při odklízení směřujte na jedno místo a vytvořte co největší kopec s jednou svažitou stranou. Z vrcholu kopce pak vytvořte bobové koryto s co nejdelší jízdní trasou," navrhuje Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton.

Bezpečnost především

Dbát musíte i na bezpečnost při práci se sněhovou frézou. "Divili byste se, kolik zákazníků si návod před prvním použitím vůbec nepřečte," vychází ze zkušenosti Radovan Bureš a vypočítává nejčastější prohřešky vůči bezpečnému provozu.
Nejčastější bezpečnostní riziko vzniká při čištění frézy od zbytků sněhu.

  • Než se do čištění frézy pustíte, bezpodmínečně vypněte motor a ujistěte se, že pohyblivé části jsou zcela v klidu.
  • Nikdy vnitřek frézy nečistěte rukou, ale použijte například smetáček. Aktuální modely fréz jsou vybaveny bezpečnostní funkcí detekující přítomnost obsluhy.
  • Odhoz sněhu směřujte na bezpečné místo, nechte si rezervu. Fréza může neočekávaně vymrštit kousky ledu či drobné kamínky.
  • Výhozový komín otočte od čehokoli, co by se mohlo poškodit a to s dostatečnou rezervou.
  • Sněhovou frézu také nikdy nepoužívejte za snížené viditelnosti nebo při nedostatku světla, protože pak by posouzení bezpečného výhozu mohl být problém.

 

Sněhová fréta

Foto: Briggs&Stratton

Nepodceňujte bezpečný oděv. "Dejte také pozor, aby se vám příliš volný oděv nezamotal do běžícího stroje," upozorňuje Radovan Bureš. Pevná obuv s protiskluzovou podrážkou by měla být samozřejmostí a výrazně pomůže k bezpečnému a efektivnímu provozu frézy. S palivem zacházejte zodpovědně. "Palivo nikdy nelijte do horkého či běžícího motoru. Důležité pravidlo zní: motor vždy vypněte a nechte vychladnout alespoň dvě minuty," varuje Radovan Bureš. Pokud se budete držet těchto několika základních pravidel, výrazně snížíte riziko úrazu či škody na majetku.

foto: Briggs&Stratton

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Masivní jídelní stůl: Jak vybrat srdce domácnosti

Bělení zubů doma, nebo u zubaře? Jaká jsou pro a proti

Rozmazlujte se. Udělejte si v koupelně domácí lázně

Související wiki

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.