Popraskané paty - co s nimi a jak jim předcházet

23.4.2010 Redakce

Ponožky dolů! Než uděláme tento oblíbený letní manévr, je důležité mít nohy v perfektním stavu. A právě paty jsou po zimě často rozpraskané, ztvrdlé. Proto potřebují péči a ošetření.

Prevence především

Nejlepším řešením je samozřejmě pravidelná a důkladná péče o pokožku nohou. Návštěva pedikúry je příjemným a praktickým relaxačním rituálem, který si jednou měsíčně může dopřát každý. Pedikérka odstraní zhrublou kůži pat, upraví nehty a na závěr nohy uvolní masáží. Zastánci domácí péče se pak neobejdou bez nástroje na odstraňování suché kůže pat. „Tato vrstva odumřelé kůže už není hydratována podkožím, a je proto suchá a často praská. To způsobuje bolestivé záděry a pálení chodidel tím, jak se nečistotami a prasklinami porušuje už zdravá kůže chodidel, která se nalézá těsně pod odumřelou vrstvou,“ vysvětluje pedikérka Andrea Poláčková. Problému lze ale velmi snadno předejít pravidelným odstraňováním této kůže.

Domácí ošetření

Rozšířeným pomocníkem jsou výrobky z pemzy, kovové seřezávače kůže a v poslední době i skleněné pilníky na paty.

  • Pemza je pórovitá lehká hornina, která díky své struktuře umožňuje odřít ztvrdlou kůži chodidel. Je to nejběžnější a široce dostupný produkt, jeho nevýhodu ale je, že pokožku chodidel ponechává roztřepenou, a může se tak stát, že roztřepená kůže se zatrhá a způsobí záděry podobné těm okolo nehtů nebo v extrémních případech i záněty chodidel. Pemzu navíc není možné dokonale vyčistit, a tak se kousky odrolené kůže usazují v pórech pemzy a vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií.
  • Další variantou je seřezávač kůže, který pomocí žiletky odřezává celé plošky ztvrdlé kůže. Odstraňování seřezávačem kůže je metoda velmi efektivní, zamezuje třepení kůže, nicméně má i svá rizika. Podle odborníků kovovýnástrojč kůži vždy naruší a poraní, i když to nemusí být na první pohled patrné. Přesto se v řadě salonů s jeho použitím můžete stále setkat. Pro domácí použití je seřezávač naprosto nevhodný, v nezkušených rukou totiž může způsobit bolestivá poranění.

  • Skleněné pilníky: Novinkou na poli péče o pokožku nohou jsou skleněné pilníky. Jejich speciální povrch je chráněn užitným vzorem a umožňuje odstranit ztvrdlou kůži pohodlně, bezbolestně a hygienicky. Sklo je navíc snadno omyvatelné, a tak je snadné pilník udržovat v dokonalé čistotě. Hrubší strana pilníku obrousí zatvrdlou pokožku po odmočení v teplé vodě, hladká strana pak uhladí povrch pat již suchých nohou a lze ji použít i jako pilník pro úpravu nehtů.

Výživa a hydratace

Po odstranění přebytečné kůže je třeba pokožku vyživit, hydratovat a zjemnit. To dokážou speciální krémy, kterých je v obchodech i lékárnách na výběr celá řada. Pro znásobení účinku je vhodné obléci si po namazání nohou teplé ponožky a nechat krém působit celou noc. „Již ráno po první aplikaci jsou výsledky jasně vidět,“ říká pedikérka Andrea Poláčková. „Je však důležité neusnout na vavřínech a věnovat se pokožce nohou pravidelně, i když nás zrovna netrápí žádné potíže. Jen dokonalá a každodenní péče je zárukou zdravých nohou bez popraskané kůže či kožních onemocnění,“ dodává.

Na mykózy raději s odborníkem

I přes sebedokonalejší péči se může stát, že pokožku na chodidlech postihne plísňové onemocnění neboli mykóza. Plísňové zárodky mohou číhat například ve veřejných bazénech, saunách, přenáší se i obuví. Stačí tedy, abyste si šli zaplavat nebo si na návštěvě půjčili přezůvky a mykóza může být najednou i vaším problémem. „Plíseň nohou způsobují houbovité organismy, tzv. dermatofyty. Vyskytují se ve svrchních vrstvách pokožky,“ vysvětluje Lenka Hronová ze společnosti Glasscare. Dermatofyty se pak šíří i například společným praním ponožek v jedné pračce nebo chůzí naboso po koberci. Plísňové onemocnění může být příčinou popraskaných pat. V tomto případě je nutno nasadit léčbu antimykotiky a v ideálním případě navštívit ordinaci podiatra nebo kožního lékaře.

ilustrační foto: sandály Crocs, www.2media.cz

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.