Starý muž a mladá žena

18.2.2009 mon

Vypadají jako táta s dcerou. Pak se však začnou na veřejnosti líbat způsobem, který se seriózní rodičovskou láskou nemá vůbec nic společného. Starý muž a mladá žena. Milenci.

Jaká je pravděpodobnost, že spolu zůstanou, dokud je smrt nerozdělí? A co za to zaplatí?

Ještě před sto lety se lidé šedesátky dožívali jako fyzické trosky, jestli vůbec. Jenže dnes? Generace padesátníků (obojího pohlaví) nebyla nikdy v dějinách tak zdravá, vzdělaná a schopná. O to hůř. Životní styl posunul dobu středního věku daleko dozadu, nicméně čas zastavit nedokáže. Deset let uběhne jako voda a dynamický lyžař, který ještě nedávno elegantně švihal kristiánky na černé sjezdovce, začne dávat přednost útulnému pohodlí... Některé fyziologické procesy prostě nelze obejít. Muž „zdědkovatí“. Velkorysý postarší byznysmen, pro kterého byla mladičká krasavice stejně samozřejmou součástí image jako luxusní vůz a oblek od Bosse, tak nějak ztratí pružnost. Držení těla se změní. Chování také. Pocítí potřebu mentorovat, aby nahradit úbytek přirozené autority. Stane se dětinštější, umíněnější a hádavější. Prostě zestárne. Přesto do takového vztahu ženy vstupují. Proč?

Pro peníze

Odpovědí je spousta. Začneme těmi, které jsou nasnadě. Starší muži vzbuzují (byť ne vždy oprávněně) pocit jistoty a zázemí, zejména ti úspěšní. Mají moc či peníze, případně obojí. Jsou slavní. Ženy, které rády k partnerům vzhlíží, se s nimi cítí v bezpečí. Oplátkou zato poskytují manželům naději, že díky vděčnosti a ochranitelským pudům budou ve stáří láskyplně opečováváni. Je tato zištnost opravdu zavrženíhodná? Nebo jen pokrytecky odsuzujeme „zlatokopky“ a argumentujeme přitom vztahy, které existují jen v pohádkách? Manažerka Markéta (45) je půvabná brunetka, které by nikdo nehádal víc jak 35 let. Ještě před rokem to byla rozvedená paní středního věku, nepříliš šťastná se stejně starým přítelem, který ji chtěl vidět jen u plotny, a se spoustou dluhů na krku. Přesto boj se životem nevzdala. Dala si inzerát. Schůzky nebyly moc povzbuzující, nicméně nakonec se s jedním z těch mužů rozhodla znovu sejít. Měla pro to spoustu dobrých důvodů, šlo o sportovního, tolerantního, zajímavého milionáře. Bohužel byl o šestnáct let starší. Zpočátku se proto vztahu bránila. Letní dovolená na Seyschellách a zimní lyžování v Alpách její názor postupně změnily a ona se zamilovala. Nikoli bezhlavě, ale s rozmyslem. Přesto upřímně. „Co je tom špatného, že mě zabezpečí?“ krčí dnes rameny. „Rozumíme si. Je nám spolu dobře. A on ví, že až to bude - doufám, že za dlouho - potřebovat, najde u mě stejné zázemí, jaké teď poskytl mně. Koneckonců už někdo viděl, aby si dvacetiletá krasavice, kterou bohatí rodiče nadosmrti zajistili, vzala za manžela šedesátiletého bezdomovce? Nebo že by vitální sedmdesátník s nadupaným kontem pojal z lásky za choť škaredou a tlustou pětadvacítku? Každý přece do vztahu něco přináší, a pokud to tak oběma vyhovuje, je jedno, jestli jde o mládí, krásu nebo peníze.“ Oboustranně výhodný obchod uzavřený se souhlasem a za plného vědomí zúčastněných stran kdysi výstižně popsala americká sexbomba Anna Nicole Smith, která proslula skandálním manželstvím s ropným magnátem J. Howardem Marshallem II. Když si ji v roce 1985 miliardář vedl k oltáři, bylo mu 80 a jí 28 let. Zemřel o deset let později a Anna si musela dědictví po něm vybojovat na zuřivých potomcích. Nebylo to snadné, neboť jí nikdo nevěřil, že si manžela brala z lásky. „Měla jsem ho velmi ráda. Byl se mnou šťastný. Co je špatného na tom, že jsem se rozhodla zpříjemnit mu poslední roky života? Díky mě zemřel jako spokojený muž,“ hájila se. A s tímto argumentem také nakonec zvítězila. Miliony jí sice mnoho štěstí nepřinesly, ale to už je zase jiný příběh...

Z lásky

Ještě složitější jsou vztahy mezi dvěma věkově vzdálenými lidmi, v nichž peníze roli nehrají. Když si třicetiletá žena bere pětačtyřicátníka, který je na vrcholu svých sil, vše vypadá ideálně. „Vztah není o věku, ale o lásce, upřímnosti a důvěře,“ říká Karolína (29), asistentka generálního ředitele ve firmě se zahraniční účastí. „Mám přítele o patnáct let staršího a nemůžu si stěžovat. Všechno mezi námi se děje na sto procent. Milování, zábava, hádky. Než jsem ho poznala, nedokázala jsem se ani pořádně pohádat. Dnes mu vděčím za to, že umím vyjádřit vlastní názor. A když přijdu z práce domů úplně vyplivaná, ještě mi napustí vanu, abych si odpočinula. Neměnila bych.“ Láska je mocná, ale smrt je mocnější. A muži umírají dřív než ženy. Až bude Karolína ve věku svého manžela, bude mít doma bezmála šedesátiletého starce. I když si ho vzala z čisté lásky, draze zaplatí. Strachem z jeho nemocí, z dřívější smrti, z osamělosti. Koneckonců až dojde k nejhoršímu, nebude už také nejmladší... Jak moc může ztráta milovaného druha bolet, ukazuje osud herečky Aleny Mihulové. Režisér Karel Kachyňa se s ní sblížil během natáčení filmu Sestřičky v roce 1983. Jí bylo osmnáct, jemu padesát devět. Přes obrovský věkový rozdíl prožili dvacet let manželství ve velké, krásné, romantické lásce a zplodili dceru Elišku. Zemřel, když jí bylo deset let. Dva roky před smrtí trpěl psychickou chorobou, která kladla na jeho nejbližší vyčerpávající nároky. Po Kachyňově smrti se paní Alena zhroutila. „Vím, že jsem to musela očekávat, když jsem si brala muže o dvě generace staršího, ale realita mě zaskočila. Snažila jsem se za každou cenu splnit slib, který jsem mu dala, že se o něho doma postarám sama,“ popsala Alena nejhorší roky svého života, z nichž se dodnes nedokázala úplně vzpamatovat.

Úskalí

Velká, byť draze zaplacená láska snad za útrapy stojí. Méně silný vztah však dokáže značný věkový rozdíl udusit po pár letech. Stačí k tomu zaběhané stereotypy (Bude to tak, protože jsem na to zvyklý!), rozdílné zájmy (Jet v květnu Otavu? Ty ses snad zbláznila!), žárlivost (Jak tě může bavit sedět v hospodě s takovýma puberťákama?), případně rovnou nevěra. Někdy je těžké být věrná zdatnému vrstevníkovi, natož partnerovi, jehož potenci, případně chuť se milovat dávno ohlodal zub času... A potom se tak trochu nabízí i slovo „odpovědnost“. To když mluvíme o dětech. Sedmdesátiletý novopečený táta možná ještě pofouká potomkovi natlučené koleno a naučí ho vázat tkaničky u bot. Možná ho dokonce dovede poprvé do školy. Už ho ale nejspíš nebude moci utěšit při prvním zklamání z nešťastné lásky nebo být hrdý, že absolvoval vysokou školu. Neuvidí, jak jeho dítě vykročilo do života na vlastních nohou. Tak argumentuje blogger Josef Sedláček. Jeho úvahy vzbudily na webu vášnivou diskuzi. Její výsledek? Většina účastníků se shodla na tom, že mezi věk rodičů a jistotu, že zdárně dovedou potomky k dospělosti, nelze klást rovnítko. Vždyť více než třetina (a v metropoli bezmála polovina) mladých párů se rozvede daleko dřív, než jejich děti vyrostou ze školních lavic. S nadhledem a výstižně to vyjádřil jeden z příspěvků: „Jsou prostě muži, kteří si nechtějí připustit, že věkem zprďolovatí. Někdo si dokazuje mládí koupí sportovního bavora v metle, případně jízdou na Harleyi a šátkem a la Rambo na hlavě, někdo si pořídí mladou kůži. Pokud má nadité konto, bývá zájemkyň dost. A že si dokonce pořídí dítě? Jsou i horší osudy, než být pohrobkem multimilionáře... Beztak žádná ženská nemá absolutní jistotu, že s otcem svého dítěte zůstane do smrti. Měl by si snad dědula kvůli velkému věkovému rozdílu vyrobit uzel na nástroji, případně by měla čtyřicátnice rovnou obhlížet parkovací místo na krchově místo pořizování výbavičky pro potomka? Je opravdu nenormální či nemorální, když atraktivní, charismatický a vzdělaný pán, který už měl dle místního koloritu sypat ptáčkům, spojí svůj život s mírně zlatokopecky zacílenou třicítkou? Měl přece řešit prostatu a cholesterol, a on si místo toho nabrnkne mladou babu, a ještě k tomu ji zbouchne!“ Staré ruské přísloví sice radí nepřipínat růži ke starému stromu. Když ona se ale ta planá růžička okolo rozložitého, rozpraskané dubu tak malebně ovíjí...

Kolouškům zdar!

Vztahům a la Oidipus jsme už věnovali dost prostoru. Podívejme se na závěr, jak je tomu s novodobými Elektrami? Přestože tradice daná vývojem společnosti spíš toleruje model starý muž/mladá žena, matka příroda fandí kupodivu opačnému gardu. Žena je totiž vrcholu sexuální aktivity okolo čtyřicítky, muž o více než deset let dříve. Jasně, že v lásce nejde jen postel, ale... Jak praví pořekadlo zkušených žen: „mladej pejsek, měkký masíčko“... „Můj miláček je o 12 let mladší a nahradil mého starého 41-tiletého manžela, který si loni našel dvacítku. Taky bych neměnila - jen ať si ty krasavice s našimi dědky užijou! Sex maximálně dvakrát v týdnu a ještě nic moc. Takže kolouškům zdar!“ hrdě glosuje na blogu paní B.

Demi Moore a Ashton Kutcher

Že to může - alespoň nějakou chvilku - pěkně fungovat, potvrzuje čtyřleté manželství hollywoodských hvězd Demi Moore a Ashtona Kutchera. Vzali se v roce 2005, kdy jí bylo 42 let a jemu 27. Těžko byste hledali na první pohled rozdílnější pár. On vystudoval biochemii na univerzitě v Iowě, ona opustila školu v 16 letech. Pro něj to byl první sňatek, pro ni třetí. On byl bezdětný, ale vyženil hned tři dcery. „Neexistuje na světě lidská bytost, kterou bych mohl milovat víc než tato děvčata a jejich matku. Ani dcery vlastní krve bych nemohl mít raději,“ tvrdí přesto Ashton. Možná ta idylka nepotrvá pořád. Třeba ji za deset let ukončí Ashtonovy nevěry. Nebo rodinná autohavárie. Ale možná uplyne ještě čtvrt století a staří manželé Demi a Ashton se budou procházet ruku v ruce parkem s vědomím, že k nim byl život nesmírně štědrý, neboť jim umožnil najít mezi miliardami lidí právě tu jedinou pravou druhou polovinu, s níž je duše celá.

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.