Zpívat se naučí úplně každý

10.12.2009 Redakce

Celý život toužíte zpívat, ale jste přesvědčeni, že vám to prostě nejde? Pak vězte, že na talentu nezáleží. Proč? Protože zpívat umí úplně každý.

A o tom se můžete přesvědčit na kurzech zpívání Dany Houdkové. Dana totiž vede kurzy zpívání určené právě nezpěvákům.

Dano, proč u nás tolik lidí nezpívá? Nebo si myslíš, že u nás obecně zpívá hodně lidí?

Mám pocit, že Češi jsou srdcem muzikanti. Myslím, že jsme národ hudebníků, od velikánů až po prozpěvování u kuchyňských linek či v koupelně. Podle mě lidé buď zpívají rádi a dobře, nebo prostě jen rádi. A k tomu „dobře“ se těm, kteří o to mají zájem, snažím pomoci.

Dá se zpěv naučit i bez talentu?

Dá se cokoliv naučit bez talentu? Když někdo nemá hlasivky, jedině v tom případě nemůže zpívat. Jinak podle mého přesvědčení i zkušeností se zpívat naučí opravdu každý! Samozřejmě záleží na tom, jestli nezpíváme vůbec, to potom začínáme od nuly, nebo zpíváme se špatnými návyky a technikou, a to pak máme pozici takříkajíc minusovou. Nicméně i tak je možné si po jednom víkendu na kurzu zazpívat píseň, čistě a s radostí, a dosytnosti si užít nádherné energie sborového zpěvu.

Dano, jak jsi se k muzice vlastně dostala?

Asi tím, že jsem se narodila. Můj tatínek byl sice muzikant polénkovitého typu, ale to mu rozhodně nezabránilo stát se jedinečným a nezapomenutelným. Moje maminka, nezapíraje své moravské kořeny, vystudovala housle, a přestože její současná profese - astroložka - s hudbou nesouvisí, ona sama a celá rodina z její strany má výborný hudební sluch. Já mám v současné době svou „rodnou“ kapelu s názvem Dana Houdková a Skupina, pro kterou píšu hudbu i texty, pak projekt Triobab s písničkářkami Rejkou Balcarovou a Krystynou Skalickou, a funguji i v dalším hudebním uskupení zvaném HouKaŠka podle příjmení hlavních aktérek Houdková - Kahounová - Škardová.

Tvé kurzy pro nezpěváky jsou unikátní. Kdy a jak tě napadlo postavit právě takový kurz?

Před čtyřmi lety mi nabídla Jarka Pavlová, moje kamarádka a zakladatelka firmy Serafin, abych postavila kurz zpívání pro nezpěváky. Zkusila jsem to a zjistila, že to opravdu funguje. V současné době už dělám kurzy sama, nicméně vždy budu Jarce vděčná za tuto šanci.

Opravdu se naučí zpívat každý? Nebo se stává, že "to" prostě někdo nezvládne?

Už to, že se někdo přihlásí na kurz pro nezpěváky, znamená, že se opravdu chce naučit zpívat. Tedy převážná většina lidí přijede připravena pracovat sama na sobě a je otevřena tomu, co na kurzu absolvuje. Tedy když někdo chce, rozhodně to zvládne. Od kolika let se člověk na tvé zpívání může přihlásit? Kurz je koncipován pro dospělé, kurzu se mohou zúčastnit zájemci od patnácti let.

Z čeho máš na kurzech největší radost?

Z nedělní radosti rozezpívaných absolventů kurzů. Je něco, co se do kurzu - třeba z časových důvodů - nevejde a přesto bys to ráda zařadila? Krom spousty radosti je můj kurz i o spoustě práce, v kurzu je všeho tak akorát. Co mě trochu mrzí je to, že v nejlepším je konec: v době, kdy už jsou všichni nadšení a rozezpívaní, se jede domů. I proto už dlouho chystám pokračovací kurz, organizuji sbor a v současné době přemýšlím, že bych tak jednou za rok pro zájemce udělala třeba prázdninový týdenní kurz.

Vracejí se absolventi kurzů? Jaká je vlastně zpětná vazba?

Jsou i tací, kteří byli na kurzu už čtyřikrát, a přestože samozřejmě tak často moc lidí nejezdí, mám z těch několika věrných obrovskou radost. Na nich totiž nejlépe vidím pokroky, kterých jde ve zpěvu dosáhnout! Že někdo absolvuje kurz dvakrát, se stane poměrně častěji, a i to je pro mě potvrzení, že svou práci dělám dobře.

Pokud se o kurzech zpívání pro nezpěváky či přímo o Daně Houdkové chcete dozvědět více, podívejte se na www.kurzy-zpivani.cz nebo www.danahoudkova.cz

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.