Velký pátek - víte, co tento den znamená?

2.4.2010 Irena Šatavová

K Velkému pátku se pojila řada lidových pověr, obyčejů a zvyků. Většina z nich se odehrávala před východem slunce.

Z Kytice Karla Jaromíra Erbena všichni víme, že na Velký pátek se Země otevírá a vydává své skryté poklady. Otevírat by se dle lidových pověstí měla i hora Blaník, kde spí blaničtí rytíři

V katolickém náboženství je Velký pátek dnem velkého smutku, neboť Ježíš Kristus byl tento den ukřižován na vrchu Golgotě. Proto se ani nekonají mše, výzdoba kostelů je chudá, žádné květiny, žádné svíce na oltáři, písně se zpívají bez doprovodu varhan a zvony mlčí. Lidé by měli tento den rozjímat o posledních chvílích Ježíše Krista a uctívat jeho památku.

K Velkému pátku se pojila řada lidových pověr, obyčejů a zvyků. Většina z nich se odehrávala před východem slunce - děvčata například sestupovala do tekoucí vody tváří proti proudu a oplachovala si obličej, aby byla krásná. Když netekl v okolí potok, musely si dívky nabrat vodu ze tří studánek. Voda měla dle pověr v tento den moc zaručit zdraví po celý nadcházející rok, a proto se jí lidé omývali a například na Sedlčansku to provázeli říkankou: "Vítám tě já, Veliká noc, abys mě chránila od těch nemoc: od zimnice, od hlavnice, od žloutenice." Po omytí lidí se rituál opakoval se zvířaty, aby i ona byla chráněna před nemocemi.

S Velkým pátkem byly spojené také určité zákazy. Ten den se například nesmělo pracovat na poli, aby se nehýbalo zemí, protože to by rušilo klid v zemi odpočívajícího Ježíše Krista. Nesmělo se ani bílit, neboť by to nebylo nic platné a stěny by i tak zůstaly stále špinavé. Zakázáno bylo rovněž prát prádlo, protože se věřilo, že by se prádlo pralo ne ve vodě, ale v krvi umučeného Krista.

Některé zvyky byly ryze místní a dodržovaly se jen v určitých regionech. Možná vás zaujme jeden z Hradecka, kde hospodář před východem slunce vyšel s cepem na louku či pole, kde ryli krtci, a třikrát cepem v tomto místě uhodil do země, aniž by přitom promluvil. Krtci prý zmizeli No, nejsem si jistá efektivitou tohoto počínání, ale protože na krtky nezabírají ani současné rozmanité preparáty, opatřte si cep a můžete to zkusit.

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.