Kdy a jak s novorozencem poprvé ven

1.2.2010 Redakce

Teď v zimě je vhodnější dítě na mrazy připravit postupně. Stačí zatím u otevřeného okna.

Pro pobyt venku se doporučujte teplota max. do mínus pěti stupňů Celsia. Je to hlavně z toho důvodu, že miminka (do půl roku věku - čím mladší, tím více to platí) ještě nemají dobrou termoregulaci a velmi snadno prochladnou, i když jsou oblečena dostatečně.

V mrazech jen kolem poledne

Spotřebují také mnohem více energie na potřebné udržení tělesné teploty a jsou dříve neklidné, hladové nebo naopak i apatické. Proto pokud potřebujete z nějakého důvodu ven v mrazech, volte denní dobu, kdy je nejtepleji - čili kolem poledne.

V létě je situace poněkud snazší, i když taky ne zcela bez problémů. Maminky novorozence navlékají příliš a děti jsou často v kočárcích zapařené.

V zimě je potřeba miminka velmi dobře obléknout a zejména v těchto mrazech - nejprve postupně na odlišné prostředí přivyknout. To uděláme např. tak, že dítě oblékneme (přiměřeně) a necháme ho 5-10 minut u otevřeného okna.

V zimních měsících miminko na chlad připravte

Na takto krátkou dobu s ním můžeme i vyjít před dům, obejít blok, vyndat kočárek na zahradu apod. Tak aby nestihlo prochladnout a zvykalo si na nízkou teplotu. Z tepla matčina bříška a tepla porodnice je přeci jen tento teplotní skok trochu šokem. Po několika dnech - stačí bohatě 5 dní, můžeme vyrazit s miminkem ven na půlhodinovou procházku.

Do mrazu na hodinku

Procházka delší než hodinu se v mrazech nedoporučuje a z praktických důvodů to zpočátku ani není možné realizovat (časté přebalování, kojení podle potřeb dítěte). Dítě postupně otužujeme a podle podmínek aktuálního počasí dobu pobytu prodlužujeme. Zdravé miminko by mělo být venku 4-5 hodin.

Jak dítě obléknout

Oblékejte novorozence přibližně jako sebe, někdy se doporučuje k tomu jedna vrstva navíc. V těchto dnech je nezbytná pokrývka hlavy - lépe dvě - jedna bavlněná a na to druhá teplá - třeba vlněná. Už pro nejmenší děti exstuje funkční prádlo z přírodních materiálů (např. Merinovlna), které udrží lépe teplotní pohodu miminka. Rozhodně se v letošních mrazech vyplatí do nich investovat.

Dítěti nesmí být chladno od nohou, proto je vhodné zabalit dítě do kombinézy s integrovanými „návleky“ na nohy, které stejně jako na návleky na rukách udrží mnohem lépe tepelný komfort dítěte než rukavičky a botičky zvlášť. Deku do kočárku složte navíckrát hlavně k nohám.

Ukazatalem dobré tělesné teploty a pohody je teplý nos a záhlaví (platí to i opačně - pokud je zátylek zpocený, dítěti bude nejspíš horko).

Zvolte takovou strategii ve společném oblékání, aby nedošlo k tomu, že se dítě zpotí dřív, než vyjdete ven. Krémy na obličej nejsou nutností, každý krém či mast novorozeneckou pokožku dráždí, ale pokud podlehnete nátalku, mažte mastí (Bepanthen, Infadolan, vazelína...), nikol krémem! Ten obsahuje příliš vody, která v pokožce zmrzne a poničí ji.

Oblékáme novorozence ven krok za krokem:

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.