Vertikální poloha při porodu - opravdu výhoda?

5.7.2010 pem

Ano i ne. Záleží na situaci. A ne všichni svorně tvrdí, že vertikální poloha je vždy vhodnější.

Jaké jsou tedy její výhody a nevýhody a jaké jiné polohy můžete při druhé době porodní (tzv. vypuzovací) zaujmout?

Polohu si vyberete instiktivně, bude-li příležitost

Ve vertikální poloze se podle dochovaných dokumentů a vyobrazení rodilo celkem běžně. Nejčastěji v jakémsi podřepu. Po přenesení porodů do porodnic, kde byly zcela v režii porodníků, se na tyto polohy rezignovalo, protože to bylo pro lékaře a další personál méně pohodlné. Žena na porodním lůžku s nohama v třmenech poskytovala porodníkovi ten nejlepší přístup pro „dolování“ dítěte z matky. Že ho nemělo miminko, to nikoho moc nezajímalo.

Dnes už se tolik nedoluje, a přesto je poloha na zádech stále oblíbená a mnoho žen si ji v poslední fázi porodu nakonec vybere zcela dobrovolně - třeba proto, že už fyzicky nemůže, nebo že jim tato poloha se zvednutýma nohama umožňuje snazší tlačení.

Pokud si chcete do porodního plánu nějakou polohu porodní napsat, napište raději, že si přejete svobodný výběr takové, která vám bude zrovna vyhovovat. Uvidíte, že si instiktivně vyberete právě takovou, která pro vás bude nejúčinnější a zároveň nejméně bolestivá.

Vertikální poloha urychluje porod, ale i poranění v oblasti konečníku

Většinou se dočtete, že vertikální poloha díky využití gravitační síly pomáhá dítěti ven. Je to často využívaná dezinformace. Koeficient tření mezi plodem a porodními cestami je tak výrazný, že zemská gravitace nehraje vůbec žádnou roli!

Vertikální poloha je vhodnější pro přirozenější (a většinou proto rychlejší) postup dítěte porodním kanálem. Vybrat si můžete stoličku, polohu v podřepu (zavěšené za partnera či lano), ve stoje, vkleče nebo na čtyřech.

Vertikálně ano, ale mezi kontrakcemi rozhodně svisle!

Pokud je vám ve svislé poloze dobře, mějte na paměti, že byste mimo kontrakci měla vždy přejít do horizontální polohy - ulevit si vleže, protože dochází k nadměrnému tlaku na porodní cesty a statisticky je prokázáno více poporodních poranění v oblasti konečníku než při poloze vleže.

Poloha úplně vleže je pro obě doby porodní zcela nevhodná, protože prodlužuje významně vypuzovací dobu a porod bývá vyčerpávající a bolestivý. Plod při ní tlačí mnohem víc na páteř, zvlášt v křížové oblasti.

Existuje kompromis!

Vhodným kompromisem mezi oběma polohami je leh na boku. Umožňuje rodičce dostatečné pohodlí a odpočinek při vyčepání a zároveň neznemožňuje dítěti snadný průchod porodním kanálem.

Co škodí při vypuzování dítěte?

V některých porodnicích se můžete setkat s řízeným tlačením - čili intenzivní tlačení trvající nepřetržitě přibližně 10 - 30 vteřin podle pokynů personálu. Takový styl tlačení sice zkracuje druhou dobu porodní, ale jinak přináší spíše nevýhody. Při zcela spontánním postupu žena tlačí obvykle jen několik málo vteřin (4 - 6 vteřin) a díky tomu dochází k častější obnově plynů mezi matkou a dítětem, k častějšímu okysličování atd. Zároveň nedochází k nadměrnému zadržování dechu, které s sebou může přinést odchylky v srdeční frekvenci a tepovém objemu.

Zcela zakázaný je tlak na fundus břicha matky (Kristellerův manévr) během tlačení. WHO tuto metodu zakázala již před několika lety, přesto je možné se s ní bohužel v některých našich porodnicích setkat.

Dejte miminku čas...

Chcete-li rodit pokud možno bez poranění, střídejte polohy přibližně po dvou kontrakcích, odpočívejte dostatečně v první době porodní, abyste se nevyčerpala ještě před samotným porodem, a nenechte si porod jakkoli urychlovat. Dáte-li miminku dost času, budou mít i vaše tkáně prostor na to se rozvinout a větším poraněním tak můžete předejít.

zdroj: porodnice.cz, WHO, iham.cz

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.