reklama

Poslechněte si pražské zvony! Rozhlédněte se z věží!

Dojetí, úcta, tichá radost i posvátná bázeň - takové pocity v nás vzbuzuje zvuk zvonů. Těžko říci, proč na nás mají údery kovu o kov takový účinek. Možná je něco pravdy na jejich spojení s magií. Kdoví, třeba má zvon opravdu srdce, a nejen to kovové...

Foto: Isifa/Thinkstock

Dojetí, úcta, tichá radost i posvátná bázeň - takové pocity v nás vzbuzuje zvuk zvonů. Těžko říci, proč na nás mají údery kovu o kov takový účinek. Možná je něco pravdy na jejich spojení s magií. Kdoví, třeba má zvon opravdu srdce, a nejen to kovové...

Zvony doprovázejí lidstvo už 3000 let. Nejstarší tyto památky byly nalezeny v Mezopotámii. V Evropě je začali odlévat křesťanští mniši v 5. století. Velebné, sametově znělé tóny zvaly k modlitbě, oznamovaly radostnou svatbu, smrt vladaře, narození následníka trůnu, vítězství ve válce. Duněly jako varování před velkou vodou nebo požárem. Odpuzovaly zlé síly a něstěstí, když se zvonilo na mraky nebo proti epidemiím. Malé zvonky zvěstovaly ranní a večerní klekání, začátek i konec roboty. V podobě umíráčku klinkaly na vesnici do kroku pohřebního průvodu nebo hlásily ochmelkům, že je čas opustit putyku.

Šturmovák, Klampáč, Žebrák

Zvon byl obvykle zasvěcen nějakému svatému patronovi, a tak nesl jeho jméno. Kromě toho oficiálního mu ovšem lidé dali nejrůznější přízviska podle funkce nebo různých pověstí. Známe tak poledník (Hádejte, kdy zvoní!), umíráček, šturmovák (poplach), klampáč (klekání), dominik (neděle, latinsky dominica), ale třeba také žebrák (podle toho, kdo nechal zvon vyrobit), dublovák (zvon z nechvalického, který prý sem přiletěl z nedalekých Dublovic), bužan  (nechala ho vyrobit paní Bužana za svého ztraceného muže) či ptáček (do roztavené zvonoviny před litím spadl kos).

Nejstarší pražský zvon ulili roku 1313. Oznamoval čas z věže Staroměstské radnice až do května 1945, kdy zanikl v požáru při německém bombardování Prahy. A tak má prvenství jeho vrstevník Vilém z Havlíčkova Brodu, odlitý rovněž v roce 1313. Jde o nejstarší funkční zvon na území republiky. Úplně nejstarší zvon potom najdete v chebském muzeu a pochází z roku 1263.

Víte, kolik má Praha věží? Zjistíte to v našem testu!

Největší zvon v ČR se jmenuje Zikmund, a najdete ho ve věži chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Váží necelých 14 tun, ovšem ve srovnání s oficiálně největším zvonem na světě vypadá jako drobeček: slavný moskevský Car Kolokol 193 t a je vysoký 6 m. Za zmínku stojí také půvabná zvonkohra z kostel Narození Páně, neboli Pražské Lorety.

Zvony a věže jsou neodlučně spjaty. Tyto jsou nejkrásnější:

Legendy a mýty o zvonech

Zvony byly odjakživa vděčnou součástí lidové magie, a tak není divu, že se k nim váže spousta legendy a pověstí. Podle té nejznámější odlétají o Velikonocích na Zelený čtvrtek do Říma. Na znamení smutku v předvečer výročí Kristova ukřižování a skonu, když při bohoslužbě zazní slovo Gloria, zvony umlknou. Místo nich mají znít jen řehtačky až do nedělních oslav slavného Kristova zmrtvýchvstání. 

Zvony se prý někdy chovaly jako lidé. Stalo se prý 29. listopadu 1378: "Život Karlův schyloval se k jeseni. Jedné noci listopadové zazněly z věží karlštejnských temné zvučné rázy zvonů. A zvonění neustávalo, mohutníc v jímavé kvílení. Zvoník karlštejnský, jenž držel právě v rukou klíče, strnul v úžasu a zůstal stát bez hlesu jako sloup. V domnění, že si tu zahrála náhoda nebo zlomyslnost, spěchal chvatně nahoru ke zvonici. Leč vystoupiv nahoru, uzřel jen zvony a jejich kovová srdce, houpající se smutečně odměřenými rázy. Byly to hrany Karlovy," píše kronikář v den, kdy zemřel císař římský a milovaný král český Karel IV.

A ještě jedna hodně smutná, kterou měl rád i Jan Neruda: Loretánská zvonohra původně oznamovala čas jako každý jiný kostel. V dobách velkého moru se však stal zázrak. Chudá vdova z Nového světa postupně přišla při epidemii o svých 27 dětí. Pokaždé, když dítě zemřelo, zazvonil jeden ze zvonků. nakonec odešla i žalem zlomená matka - a zvonohra ji na cestu do nebes vyprovodila mariánskou písní, kterou hrával později i Karel Hašler a která zní z věže kostel Narození Páně dodnes.

Naše tipy

  • Pokud vás zvony zajímají víc, můžete navštívit stálou výstavu Pražské zvony ve věži chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze.
  • Můžete se také podívat, jak se takový kolos oživuje. Rozhoupat tunový zvon totiž není jen tak: chce to sílu, dobrou koordinaci, špunty do uší - a včas uskočit před rozpohybovaným srdcem zvonu:

zdroj: praha-levne.cz, cs.wikipedia.org, Pražská informační služba

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

19 let, 380 kg: Sledujte nejtlustšího teenagera planety!

Nejstarší matka světa: první dítě porodila v 70!

Jaké vánoční ozdoby letos letí?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama