reklama

Hrad Pernštejn

Středověký nedobytný hrad Pernštejn se vypíná na mramorové skále u řeky Svratky na Českomoravské Vysočině nedaleko městečka Bystřice nad Pernštejnem v obci Nedvědice. Jeho zvláštní silueta a zajímavé exteriéry přitahují filmaře české i zahraniční.

Historie

Stavbu hradu zahájil jeden z nejbohatších českých šlechtických rodů ve 13. století. O založení hradu Pernštejna se nedochovaly žádné listiny, první zmínkou je pověst ze 16. století o zabití zubra. Podle ní se stal uhlíř Věňava za svou statečnost pánem území, na němž vyrostl hrad. Do erbu mu král umístil zubří hlavu s houžvím v nozdrách. Prvním známým majitelem hradu byl Štěpán z Medlova, jeho vnuk pak přijal jméno Štěpán z Pernštejna. Hrad Pernštejn byl hlavním sídlem tohoto rodu. Nejslavnější období nastalo na přelomu 15. a 16. století, kdy byl Pernštejn přestavěn na velké sídlo. Nedobytný hrad byl přeměňován na pohodlný renesanční palác s velkou knihovnou. Goticko-renesanční podobu z 16. století si hrad zachoval do současnosti, měnily se pouze jeho interiéry. Dnes patří k nejnavštěvovanějším hradům na Moravě, v roce 1995 byl vyhlášen národní kulturní památkou.

Pověst

Hrad Pernštejn má také své strašidlo, o kterém vypráví pověst. Jedná se o marnivou komornou Elišku, která se nejraději zhlížela v zrcadle při česání svých krásných dlouhých vlasů. Když ji kněz napomenul, byla drzá a za trest se propadla do země. V její komnatě se nachází ono zrcadlo - kdo do něj pohlédne, ztratí svou krásu.

Filmování na Pernštejně

Zajímavá podoba hradu láká nejen návštěvníky, ale i filmaře. Vznikla zde celá řada filmových pohádek - Jak se budí princezny, Princezna na hrášku, Sněhurka (USA), Princezna Fantaghiro (Itálie), Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Šťastný smolař. Hrad Pernštejn se ve filmech stal i jiným hradem, nejčastěji francouzským nebo německým (Tři mušketýři, Johanka z Arku, Angelika, Alexandr Něvský, Upír Nosferatu, Čachtická paní, Mladý Indiana Jones a další). Celkem na Pernštejně vzniklo přes padesát filmů.

Svatby na Pernštejně

Na hradě Pernštejn je možné zařídit svatební obřad v 1. patře tzv. sýpky na 4. nádvoří. Tento zajímavý prostor byl upraven pro tyto slavnostní chvíle a je důstojným místem k uzavření manželství. Jeho nevýhodou je, že nemá bezbariérový přístup a je třeba k němu dojít pěšky po nerovném kamenitém povrchu poměrně vysokým stoupáním. Termín svatby je třeba dohodnout na matrice obecního úřadu v Nedvědici.

Akce 2014

Hlavní každoroční akci, která se koná na začátku prázdnin, jsou Slavnosti Pernštejnského panství. V letošním roce bude během prázdnin ke zhlédnutí výstava Dlouhá cesta za krásou - výstava připomínající umění a kulturu na západoevropských panovnických dvorech v časech poselstva Jiřího z Poděbrad. Na závěr roku se konají tradiční trhy "Pernštejn - Vánoce na sýpce".

Otevírací doba a vstupné

Na Pernštejně je otevřeno v dubnu a říjnu o víkendech, v květnu až září denně kromě pondělí. Prohlídka je rozdělena na pět okruhů. I. okruh je nejrozsáhlejší, trvá 70 minut, prochází 22 místnostmi a seznamuje návštěvníky s historií hradu a jeho majiteli, plné vstupné na tuto prohlídku stojí 180 Kč.

Naučné stezky v okolí hradu

V roce 2012 byly dokončeny naučné stezky okolo hradu Pernštejna, které byly vybudovány městysem Nedvědice. Vedou od nádraží ČD v několika variantách na hrad Pernštejn, což jistě ocení vedoucí dětských skupin, protože se vyhnou frekventovaným silnicím a samozřejmě se dozví zajímavosti o okolí hradu. Dne 21. 9. 2013 bylo zprovozněno prodloužení naučných stezek do katastru sousední obce Smrček, tedy až na území sousedního kraje Vysočina.

Kontakt

Hrad Pernštejn
592 62 Nedvědice
Tel: +420 566 566 101
Fax: +420 566 566 264
E-mail: [email protected]
www.hrad-pernstejn.eu

Tipy na výlety

Hrad Bítov
Zámek Bučovice
Zámek Kunštát
Zámek Lysice
Westernové městečko Šiklův mlýn

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama