Odmítl podepsat amputaci - a nohu má!

23.6.2008 mys

Není doktor jako doktor... Své by o tom mohl vyprávět jednatřicetiletý Michal Steinbauer, jemuž lékaři chtěli po nehodě amputovat nohu...

Michal odmítl podepsat souhlas s amputací a dostal se tak na špičkové české pracoviště, na Kliniku plastické chirurgie pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde mu plastičtí chirurgové nohu zachránili. A bude zase chodit!

Zprávu o operaci a první snímky najdete zde.

Proč boural?

Za nehodu mohla únava a mikrospánek. „Usnul jsem za volantem a v Poděbradech jsem vrazil do kruhového objezdu,“ začíná vyprávět na nemocniční posteli Michal. Ještě si dokázal sám zavolat na číslo 112 o pomoc. Když ho ale začali z auta vystříhávat hasiči, omdlel.

„Probral jsem se až v nemocnici v Nymburce, kde mi řekli, že nohu budou muset amputovat a ať podepíšu souhlas. Nechtěl jsem, a ani nemohl, bylo mi špatně. Zavolal jsem jen rodičům,“ popisuje Michal. Ti zajistili převoz na Kliniku plastické chirurgie Fakultní nemocnice na Vinohradech v Praze.

Jak probíhala operace?

„Nevím, pamatuju se jen na to, jak volám našim. Probral jsem se až na jednotce intenzivní péče a zjistil jsem, že nohu mám,“ říká Michal. Složitý operační výkon proto popisuje mluvčí nemocnice Jana Jelínková: „Cévní zásobení v končetině bylo zcela přerušeno a bez včasného zásahu lékařů z replantačního centra by nebyly žádné šance na její záchranu.“

Docent Valér Džupa s týmem z ortopedicko-traumatologické kliniky provedl rozsáhlou rekonstrukci rozdrcených a amputovaných kostí kotníku a zpevnil je zevní kovovou konstrukcí.

„Doktor Andrej Sukop s mikrochirurgickým týmem z kliniky plastické chirurgie obnovil krevní zásobení složitou rekonstrukcí tepen a žil pod mikroskopem. Podařilo se sešít i jemné nervy, takže noha si zachová citlivost pro dotyk,“ uvádí Jelínková.

14 dní na JIP

O víkendu byl Michal po 14 dnech na JIP přeložen na běžný pokoj. „Vypadá to, že budu chodit, ale pohyb kotníku bude omezený, chybí mi v něm jedna kůstka,“ dodává přesto šťastně Michal.

Léčení a rehabilitace nebudou ale podle lékařů nijak jednoduché. „Pokud nenastanou žádné komplikace, pacient bude chodit za tři čtvrtě roku až rok,“ dodává Jelínková.

Unikátní operace

Přišití, tedy replantace, dolní končetiny se v Česku provádí nejvýše jednou za deset let. O operaci se proto mezi lékaři mluví jako o unikátní. „U horních končetin nebo prstů ruky jsou replantace celkem běžné. Dolní končetiny bývají ale tak poškozené, že většinou nejsou možné,“ dodává Jelínková.

Doporučujeme Nejčtenější

 

Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.