Prohlédněte si nehty. Barva a povrch prozradí nemoci

Konečky prstů nejsou jen rohovinovým zakončením, ale také místem, kde se zobrazí zdravotní stav organismu. Zkontrolujte si je!

Tento způsob diagnózy používá už tisíce let tradiční starobylá čínská medicína. Lékař k ní nepotřeboval žádný nástroj, jen svou zkušenost. Zkusíte se také podívat na své nehty novýma očima? 

Hrbolky a rýhy nehtů prozradí nemoc

O vašem zdraví vypovídá vzhled, zabarvení i struktura nehtů - samozřejmě pokud nejde o následek nějakého mechanického poškození. Bílé flíčky, hrbolky nebo roztřepené konce mohou signalizovat, že se v těle rozvíjí nějaká nemoc. Nehty ukáží na choroby jater, plic i srdce, poznat se podle nich dá i rakovina!

Obecně platí, že:

 • čím menší a kratší nehty, tím víc tíhne jejich majitel k srdečním poruchám
 • čím jsou lámavější, tím horší je nebo bude stav kostí
 • lámavé nehty také napovídají na některou z nemocí štítné žlázy
 • Změny na nehtech mohou znamenat mnoho různých věcí, ale někdy také nemusí znamenat vůbec nic. Jediným důvodem k urychlenému řešení je černý pruh v rohovině nehtu, což může být signál opravdu nebezpečného nádoru. Pokud nejde o následek úrazu (tzv. štěnice), okamžitě zpozorněte. Tyto tmavé či přímo černé pruhy v nehtu způsobuje melanom, nejnebezpečnější typ rakoviny kůže. 

  Nemoci podle struktury nehtů

  Tvary nehtových plotének mohou být buď vrozené, či být projevem nemocí kožních nebo i těch celkových. Jednoznačná příčina se však hledá velmi těžce - například změna tak typická, jako je lžičkovitý až miskovitý vzhled nehtu, se může vyskytovat při chudokrevnosti - nedostatku železa, ale může být i vrozená.

  Doporučujeme: Téma:  Nehty a péče o ně

  Podélné rýhy naznačují problém v oblasti zažívacího systému. Drážky na palci jsou časté u kuřáků. Pokud je povrch nehtů hrubý nebo hrbolatý, může se jednat o první známky psoriázy (lupénky) nebo revmatické artritidy. Právě psoriáza obvykle začíná na nehtech.

  Pokud je kůže v místě, odkud nehet vyrůstá, zarudlá a opuchlá,  jedná se o zánět nehtového lůžka. Ten může způsobit buď běžná infekce při poranění, nebo může jít o následek nemoci lupus erythematosus (autoimunitní choroba) nebo jiné nemoci, při níž dochází k poškození pojivových tkání.

  Co prozradí barva nehtů?

  Příliš bledé nehty jsou obvykle pouze znakem stárnutí. Způsobuje je také špatná výživa nebo dokonce podvýživa, která se v současné době opět stává velmi běžným problémem. Mohou však znamenat i některé vážné nemoci, jako je anemie (chudokrevnost), srdeční nedostatečnost, cukrovka, případně některá jaterní onemocnění

  Pokud jsou nehty celkově bílé, jen s tmavšími skvrnkami, nechte se raději vyšetřit na játra - přesněji řečeno na některý z druhů žloutenky. Nerovnosti a hrbolky bývají dalšími příznaky problémů s játry.

  Nejobvyklejší příčinou zažloutnutí nehtů bývá mykóza (plíseň). Při zhoršení bývá zasaženo i nehtové lůžko, a nehet pak vyrůstá poškozený - snadno se třepí a láme. Podobně se však projevuje i již zmíněná lupénka. V určitých případech je možné počítat rovněž s onemocněním štítné žlázy.

  Tmavé nehty s namodralým odstínem - stejně jako konečky prstů na všech končetinách - upozorňují, že vás organismus se potýká s nedostatkem kyslíku. Může se jednat o nepříjemná plicní onemocnění. Může se buď jednat o důsledek těžké infekce, jako je například zápal plic, nebo ještě vážnějších plicních onemocnění, například CHOPN.

  Co prozradí okousané nehty

  Suché nehty, které se snadno štěpí nebo lámou, napovídají na některou z nemocí štítné žlázy. Pokud jsou tyto potíže spojeny se zažloutnutím nehtu, půjde ale spíše opět o mykózu.

  Okousané nehty nemusí znamenat nic víc, než že jste stále v zajetí starých dětských zlozvyků. Pokud jich však nedokážete zanechat, poraďte se s doktorem. Jestliže jde o známku nervozity a úzkosti, uvažujte o nějakém druhu psychické pomoci. Někdy může být takový stav nehtů i  příznakem obsesivně-kompulzivní poruchy (nutkavá potřeba se opakovaně zabývat nepříjemnými představami, kvůli kterým si musí člověk vytvořit náhradní rituály, aby vůbec mohl fungovat).

  Pokud máte podezření, že s vámi není všechno v pořádku a stav vašich nehtů tomu napovídá, objednejte se u doktora. Začít můžete na kožním.

  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  Gelové nehty mohou vést k rakovině

  Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

  Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

   

  Anketa

  Věříte na alterntativní metody léčby?

  Doporučujeme Nejčtenější

   

  Centrum.cz | Atlas.cz 1999 – 2016 © Economia, a.s. O nás | Všechny služby | Volná místa | Reklama | Propagace podnikání | Všeobecné podmínky | Cookies | Nápověda

  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu Economia, a.s. zapovězeno.