reklama

Cukr není jen zlo. Tělo ho potřebuje k životu

Cukr má v poslední době pověst zabijáka. Jenže tak to není. Bez cukrů se nedá žít, ale vybírejte ty správné.

Foto: Thinkstock

Často slýcháme, jak jsou cukry škodlivé pro naše zdraví a že způsobují cukrovku, obezitu i kardiovaskulární onemocnění. Jsou však nezbytnou součástí stravy a mají nezastupitelnou úlohu při fungování metabolismu. Seznamte se s cukry, které našemu zdraví prospívají.

Sacharidy (uhlohydráty) nemají většinou dobrou pověst, hlavně co se týče přibývání na váze. Naproti tomu mají platné a dokonce vedoucí místo v naší stravě a přinášejí s sebou četné výhody pro zdraví. Jsou nesmírně důležité pro fungování organismu, i když některé sacharidy člověku prospívají lépe než ostatní - proto je vhodné umět si správně vybrat.

Kde je najdeme

Sacharidy patří mezi makroživiny a vyskytují se v rozličných potravinách a nápojích. Většina je rostlinného původu, např. obilí. Pro lepší chuť se přidávají do zpracovaných potravin ve formě škrobu nebo cukrů. Zdrojem přirozeně se vyskytujících sacharidů jsou:

  • ovoce
  • zelenina
  • mléko
  • ořechy
  • zrna
  • semena
  • luštěniny

Druhů je víc

Existují tři hlavní typy sacharidů:

Cukr je nejjednodušší forma sacharidů. Vyskytuje se přirozeně v některých potravinách, včetně ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků. Známe fruktózu (ovocný cukr), sacharózu (stolní, řepný, třtinový cukr) a laktózu (mléčný cukr).

Škrob je komplexní cukr, což znamená, že je složený z mnoha cukerných jednotek. Najdeme ho v obilí, zelenině, bramborách, fazolích a hrachu.

Vláknina je také složený sacharid. Svou výživnou hodnotou obohacuje ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, fazole či hrách.

Glykemický index

Tento údaj hodnotí míru stoupání hladiny cukru v krvi po požití určité potraviny s obsahem sacharidů. Při snaze zhubnout se obecně doporučuje upřednostňovat stravu s nižším glykemickým indexem. Vysoký ho mají např. brambory, kukuřice i méně zdravé snacky a dezerty připravované z rafinované mouky. Zrna, luštěniny, zelenina, ovoce a nízkotučné mléčné výrobky se vyznačují indexem nižším.

Doporučujeme: Pozor na sacharidy: Čím je nahradit?

Proč je potřebujeme

Sacharidy by měly tvořit 45 až 65 % denně přijaté energie, tzn. z 2000 kalorií by 900 až 1300 kalorií mělo pocházet ze sacharidů. Jejich význam je nezastupitelný.

Jsou hlavním zdrojem energie. Složené cukry se během trávení rozkládají na jednoduché cukry, které se vstřebávají do krve a tam je známe jako krevní cukr (glukózu). Z krve vstupuje glukóza pomocí inzulinu do buněk těla a umožňuje nám hýbat se, dýchat, cvičit atd. Ukládá se i do jater, svalů a dalších tkání, odkud je využita v případě potřeby nebo se promění na tuky.

Pomáhají v boji proti civilizačním nemocím. Celá zrna a vláknina snižují riziko kardiovaskulárních chorob. Vláknina se podílí na optimálním průběhu trávení, chrání nás před obezitou a cukrovkou 2. typu.

Kontrolují hmotnost. Vláknina v ovoci, zelenině či celozrnných výrobcích navozuje pocit sytosti už při méně kaloriích, čímž se ztrácí chuť na sladká, slaná i mastná jídla.

Vyberte si správné sacharidy

  • Upřednostňujte ovoce a zeleninu, čerstvé, mražené či konzervované, bez přidaného cukru. Snažte se omezit ovocné šťávy a sušené ovoce. Jsou koncentrovanými zdroji přírodního cukru, a proto mají více kalorií.
  • Celozrnné výrobky jsou lepším "dodavatelem" vlákniny, selenu, draslíku a hořčíku než třeba rafinované obiloviny. Rafinací se totiž odstraňují určité části zrn a s nimi i živiny a vláknina.
  • Mléko, sýry, jogurty a ostatní mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem vápníku a bílkovin, a navíc mnoha dalších vitaminů a minerálních látek. Sáhněte po nízkotučných verzích pro menší obsah kalorií a nasycených tuků. Pozor na přidaný cukr!
  • Luštěniny, které zahrnují fazole, hrách a čočku, patří mezi nejvšestrannější potraviny. Neobsahují cholesterol. Jsou bohaté na kyselinu listovou, draslík, železo, hořčík, rozpustnou a nerozpustnou vlákninu a prospěšné tuky. Vzhledem k tomu, že jsou dobrým zdrojem bílkovin, mohou být luštěniny zdravou náhražkou masa, které má více nasycených tuků a cholesterolu.
  • Omezte potraviny s přidaným cukrem, jako jsou sladké nápoje, dezerty, sladkosti. Vyhnete se tak zubnímu kazu i přibývání na váze. 

MUDr. Brigita Marhefková

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 varovných příznaků, jimiž se předem hlásí infarkt

7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli

Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama