reklama

"Absťák" může zabít. Alkohol je horší než drogy

"Absťák" může vypadat jinak než ve filmu. Víte, že u alkoholu je horší než u drog a může skončit smrtí?

Foto: Isifa/Thinkstock

"Absťák" může vypadat jinak, než ho známe z filmů. Věděli jste, že u alkoholu je horší než u drog a může skončit smrtí?

Jedním ze znaků závislosti je přítomnost abstinenčních příznaků v okamžiku, kdy tělu není dopřána návyková látka, na kterou je zvyklé. Nepříjemné pocity však nejsou zdaleka tím jediným, co může odvykací stav provázet. V případě některých látek, zejména alkoholu a zklidňujících léků, může být jejich náhlé vysazení či podstatné snížení dávky doslova život ohrožující.

Odvykání duše i těla

Odborníci již tradičně dělí abstinenční příznaky na psychické a fyzické. Odvykací stav s výraznými tělesnými příznaky je přitom typický pro závislost na:

  • alkoholu,
  • zklidňujících lécích,
  • opiátech.

Drogy jak marihuana, extáze či kokain vytváří spíše závislost psychickou, a proto se také abstinenční příznaky s nimi spojené projevují především změnami psychiky. Míra závislosti však rozhodně nezávisí na přítomnosti či absenci tělesných příznaků při odebrání návykové látky. I psychické abstinenční příznaky jsou často natolik intenzivní, že dovedou závislého k obstarání si další dávky drogy za jakoukoliv cenu.

Doporučujeme: Téma Závislost

Mezi psychické abstinenční příznaky, které v různé míře doprovází odnětí jakékoliv návykové látky, patří:

  • úzkost
  • deprese
  • poruchy spánku
  • neklid
  • podrážděnost
  • snížení koncentrace.

Tělesné projevy odvykacího stavu, které pociťují zejména závislí na alkoholu, zklidňujících lécích či opiátech, mohou být následující: pocení, bolest hlavy, zrychlení pulzu a poruchy srdečního rytmu, svalový třes, nevolnost, zvracení nebo průjmy.

V ohrožení života

Zatímco v případě opiátového abstinenčního syndromu, kupříkladu při odnětí heroinu, jsou tělesné příznaky velmi nepříjemné až mučivé, obvykle pro dotyčného nepředstavují bezprostřední zdravotní riziko. Opakem je odvykací stav při dlouhodobém užívání alkoholu či benzodiazepinů. Ten může být provázen delirantním stavem s halucinacemi a epileptickými záchvaty a vyústit až v úmrtí následkem srdeční zástavy, mozkové mrtvice či metabolického rozvratu.

Pokud plánujete skoncovat s užíváním návykové látky, měli byste se poradit s odborníkem. Ten nejenže pomůže zvýšit vaše šance na trvalou abstinenci, ale provede vás odvykacím stavem bezpečněji.

(veri)

vice na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama