reklama

Co dělat se ztmavlým zubem, aby vám nekazil úsměv?

Zčernalý zub působí hrozně. Změní celkový vzhled a vypadá, jakoby jste si zuby moc nečistili. Dá se ale nejen zakrýt, nebo dokonce také vybělit speciální metodou!

Foto: Thinkstock

Stačí málo a na tmavý zub je zaděláno. Třeba pádem bradou přímo na chodník. Podobné úrazy zubů jsou sice nejčastější u dětí, ani dospělým se ale nevyhýbají.

Přesto jsou pro dospělý chrup typické spíše jiné příčiny toho, proč najednou bílý zub mění postupně barvu do šeda a tmavne, až zčerná.  Bílý zub vám může například probarvovat zubní kaz, který se umí rozšiřovat dokonce i pod plombou. Nejvíce dospělých pacientů však trápí ztmavnutí již mrtvého zubu.

Vpředu vadí nejvíc

Jak z tmavě zbarveného zubu nevyrobit mindrák? Nejlepší je rychle zjistit příčinu a zvolit vhodné ošetření.  "U dětí je nejčastější příčinou ztmavnutí předních dočasných zubů jejich poranění při úraze, u dospělých to bývá ztmavnutí umrtveného zubu po endodontickém ošetření kořenových kanálků," říká vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška.

Endodontické ošetření je poslední možnost, jak zachránit před vytržením mrtvý zub či zub se zánětem zubního nervu. Pomocí speciálních nástrojů a technik je zapotřebí odstranit zánětem infikovanou tkáň z kořenových kanálků a nahradit jí vhodnou výplní tak, aby vyplněný kořenový kanálek nebyl zdrojem šíření infekce do okolí zubu.

Doporučujeme: Zuby zemřelých Čechů ničí ovzduší. A co ty vaše?

"Pacienti samozřejmě nejvíc řeší, když jim ztmavne některý z řezáků nebo špičák, tedy přední zub. Zbarvení jiného zubu v zadní části chrupu vadí hlavně lidem se širokým úsměvem," vysvětluje dále doktor Vondruška.

Zbarvení někdy způsobí i špatná plomba

Pokud vám některý ze zubů tmavne, navštivte zubaře, který zjistí příčinu. Když zub probarvuje kaz, lékař ho ošetří. Jestliže kaz roste ke všemu pod plombou, musí ji zubař odstranit a po ošetření kazu zhotovit novou.

Změněnou barvu zubu můžete zaznamenat i při poškození skloviny v oblasti krčku. "Mluvíme o krčkovém defektu skloviny, kdy se obnažuje nažloutlá, někdy až nahnědlá zubovina (dentin), což lze vyřešit překrytím vady fotokompozitní výplní," přibližuje stomatolog Robert Vondruška.

Důvodem tmavého zabarvení zubu může být i špatně zvolená barva bílé výplně nebo korunky, ale i zabarvená bílá plomba staršího data, kterou vám může zubař vyměnit za novou v barvě zubu.

Bělení zevnitř

Vůbec nejčastěji ztmavne umrtvený zub po endodontickém ošetření, kdy se postižená část zubní dřeně a z kanálků a nahradí výplní. "Pokud uvnitř ošetřeného zubu zůstanou zbytky mrtvé tkáně, jejich tmavá barva prosvítá na povrch zubu a zbarvení postupně proniká i do tkání zubu. Do černa může zub zbarvovat i materiál, kterým se plní kořenové kanálky, pokud byl během ošetření ponechán v korunkové části zubu," popisuje praxi v Zubním centru Ořechovka doktor Vondruška.

Řešení je víc: Na tmavé přední zuby si můžete pořídit fazety. Fazeta je tenký keramický plátek, který se vyrobí v laboratoři a zubní lékař ho pak nalepí na přední plochu zubu. Může také provést u umrtveného zubu vnitřní bělení. "Do dřeňové dutiny zubu se vloží bělící prostředek a zub se většinou provizorně uzavře. Bělící látka se pak nechává několik dní působit," upřesňuje stomatolog. Někdy je nutné proceduru zopakovat. Jakmile má zub stejný odstín barvy jako zbylý chrup, ošetří se definitivní bílou výplní v barvě zubu.

Zadní zuby však bývají po endodontickém umrtvení křehké, a proto se u nich místo fazet a vnitřního bělení doporučují spíše keramické korunky.

Trhat tmavý mléčný zub?

Pokud dítěti některý zub začne tmavnout, určitě s ním vyrazte k zubaři. "Pokud jsou přední dočasné zuby již těsně před výměnou za zuby stálé a zub odumře a je nad ním zánět, je na místě řešit takovou situaci vytržením. Jeho zachování v ústech je naopak žádoucí, jestliže do takové výměny zbývá ještě dlouhá doba," zdůrazňuje zubní lékařka Kamila Hejková.

Podle ní lze i udětí ošetřit kořenový kanálek a tím dobu setrvání zubu v dutině ústní prodloužit. A to nejen z estetického důvodu. Pro malé dítě je totiž zachování zubu v ústech důležité i kvůli správné výslovnosti nebo bezproblémovému kousání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bělení ničí sklovinu, tvrdí zubní lékař Sopko

Co udělá stres s vaším tělem? Zestárnete o 10 let

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama