reklama

Monitor, stůl, sezení aneb Jak správně používat počítač

Možná na počítači "umíte" rychle jako blesk a dokážete využít všechny jeho možnosti a funkce, takže ho používáte dobře . Ale používáte ho také správně? Pozor, to není totéž!

Foto: Profimedia.cz

Možná na počítači "umíte" rychle jako blesk a dokážete využít všechny jeho možnosti a funkce, takže ho používáte dobře. Ale používáte ho také správně? Pozor, to není totéž!

Pro práci s počítačem je totiž nutné dodržovat určité ergonomické zásady, abychom předcházeli nadměrnému zatěžování jednotlivých částí našeho těla. Začít se přitom dá již správnou organizací samotného pracovního místa.

Jak počítač škodí zdraví?

Dlouhá práce na počítači v nevhodných podmínkách jinak může vést až k závažným zdravotním problémům. Nejčastěji to bývají bolesti zad, krku a zápěstí, zhoršení zraku a poruchy krevního oběhu.

Nejdůležitější je poloha rukou. Pokud se dostávají do nesprávné polohy, dochází k nepřirozenému ohýbání zápěstí i prstů. K rizikovým partiím však patří také lokty a ramena. Zamezte proto nadměrnému ohýbání zápěstí, vytáčení loktů i přetěžování šlach. Pokud cítíte, že je často ohýbáte, pořiďte si ke klávesnici i myši podložku. Pokud pociťujete výše uvedené příznaky, řešte je včas. Můžete se tak vyhnout operačnímu zákroku.

Psací stůl

Výška stolu by měla být upravena tak, abychom se při psaní na počítači nemuseli nijak hrbit a mohli u stolu sedět vzpřímeně. Předloktí bychom měli mít kolmo k pažím a veškeré kancelářské potřeby bychom měli mít přímo na dosah ruky. Využít přitom lze různé pořadače a poličky na dokumenty, stojánky a držáky na kancelářské potřeby.

Doporučujeme: Aby záda nebolela - 8 přírodních metod

Pozor si dejte na syndrom karpálního tunelu. Mezi jeho typické projevy patří bolesti v zápěstích, které doprovází necitlivost, pálení, ztuhlost a pulsování. "Dochází k tlaku na karpální tunel, kterým prochází nerv v oblasti zápěstí. Výše uvedené příznaky mohou být způsobeny tímto tlakem, který vzniká například chybnými návyky při práci s klávesnicí a myší," vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, který se zaměřuje na prevenci i léčbu pohybového aparátu.

Židle

U ergonomické židle by mělo být možné otočení, nastavení výšky sedadla a opěrky zad. Židle by navíc měla být navržena podle přirozeného tvaru páteře a umožňovat pohodlné opření rukou o boční opěrky. Okraj sedadla by neměl příliš tlačit na zadní stranu kolen, aby nedocházelo k omezení oběhu krve. Nohy bychom měli mít naplocho na zemi. K tomu pomůžou podložky, které umožňují plynulé seřízení úhlu nachýlení a výšky pro snadnější použití a rovnání pozice nohou.

Monitor

Dalším důležitým ergonomickým opařením je správné nastavení monitoru. Ten bychom měli uvést do vzpřímené polohy, aby horní část monitoru byla v úrovni našeho zraku nebo o několik stupňů níže. Jakmile je monitor umístěn příliš nízko nebo příliš vysoko, dochází ke zbytečnému napětí krční páteře a ramen, což z dlouhodobého hlediska vede k nepříjemnému ztuhnutí a bolestem.

Náš tip: Víme, proč vás bolí záda! Jde o zlozvyk

K upravení výšky monitoru vhodně poslouží  stojany pod monitor s nastavitelnou výškou v rozmezí 76 až 116 mm. Vhodné je také pracovat při denním světle a neměli bychom zapomínat ani na pravidelné mrkání při pohledu upřeném na obrazovku, abychom předešli syndromu suchého oka.

Příslušenství

Při práci bychom si měli vytvořit dostatečný prostor pro klávesnici a myš, abychom se při práci s počítačem nemuseli nijak natáčet. Vhodné je podepřít si zápěstí, ideálně gelovou podložkou, abychom zabránili mravenčení a brnění v ruce a prstech.

Dobrá organizace pracoviště a dodržování výše zmíněných zásad bezpochyby minimalizuje riziko zdravotních problémů, nicméně bychom při práci neměli zapomínat ani na pravidelné přestávky a cviky k posílení či protažení namáhaných míst.

Dejte si pauzu!

Vašemu zdraví rozhodně prospějete, když si budete během práce na počítači dělat krátké přestávky na uvolnění. Můžete provádět libovolné cviky ve stoje i přímo na židli. Velmi relaxačně působí protažení zad se záklonem a propnutými paženi, které pohybem opisují tvar symbolu nekonečna - ležatou osmičku.

Účinné jsou dále úklony do stran či rotace krku různými směry. Pohyby by měly být pomalé a plynulé. Toto cvičení je součástí Infinity method, nové rehabilitační a fyzioterapeutické metody, která je založena na zlepšení stability, centrace, koordinace, vnímání i ovládání celého těla. Jedná se o komplexní typ rehabilitace, která pracuje s tělem s pomocí gravitace, využívá aktivaci horních a dolních končetin, pánve, hlavy, dýchání i vrozených, geneticky daných reflexů. Autorkou této metody je primářka Michaela Tomanová. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

8 tipů, které vám pomohou přežít pracovní týden

Magická síla vody: S čím nám pomáhá? Jak nás léčí?

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama